ORDU ŞAİRLERİ ANTOLOJİSİ
Osman Kaya

ORDU ŞAİRLERİ ANTOLOJİSİ

Bu içerik 357 kez okundu.
Reklam

         

            Bu aralar, Ordu edebiyatı üzerine okumayı sürdürüyorum. Uzun zaman önce imza gününde aldığım, zaman zaman okuyup karıştırdığım ancak tümünü baştan sona okuyup inceleme olanağını anca bulduğum Gökhan Akçiçek’in Ordu Şairleri Antolojisi’nden söz edeceğim.

            Ordu ile ilgili okuduğum kitaplardan bu köşede zaman zaman tanıtım-eleştiri yapıyorum. Öncelikle bu kitap tanıtımlarını-eleştirilerini, Ordu kültürüne katkı sunan yayınların bilinip okunmasını sağlamak; bunun yanında kitap yazarlarının/şairlerinin bu saygıdeğer emeklerinin/katkılarının karşılık bulması için yapıyorum.

            Akçiçek’in kitabı, 2008 yılında, “Kumdan Yazılar” kitaplığı tarafından yayımlanmış. 255 sayfadan oluşan kitapta 8 Ordulu şaire yer verilmiştir. Bunlar; Azer Yaran, İlyas Tunç, Gökhan Akçiçek, Şinasi Tepe, Mürsel Sönmez, İrfan Yıldız, Özcan Ünlü ve Selçuk Küpçük.

            Ordu Şairleri Antolojisi’nde, Cumhuriyet Dönemi’nden önceki Ordulu şairler olmadığı gibi şiir kitabı yayımlanmış pek çok kişi de bulunmamaktadır. Antolojinin Cumhuriyet Dönemini kapsadığını düşünürsek Cumhuriyet’ten önceki şairlerin kitapta olmaması normal. Ancak bu ayrım kitabın adında belirtilmeliydi. Yoksa Cumhuriyet öncesindeki Ordulu şairlerin şairliğiyle ilgili bir yargıya varılmış olur.

            Diğer bir durum, Ordulu olan ve şiir kitabı yayımladığı halde kitapta yer almayan onlarca kişi bulunmaktadır. Bu konuda nasıl bir seçicilik yaptığını Akçiçek şöyle açıklamaktadır:

            “Şiir kitabını telif ücreti karşılığı bir yayınevi aracılığı ile çıkarmış olmak, edebiyat dergileri geleneğinden yetişmiş olmak, ulusal edebiyat ödüllerine aday gösterilmek ve almak, şiir yıllıklarına ve ciddi edebiyat antolojilerine dahil edilmek, edebi ve akademik çevrelerce isminden bahsedilmek ve şairliğini kanıtlamış bir usta tarafından ismine vurgu yapılmak.

            Bu nedenle çalışmamı, yukarıda bahsettiğim gerekçeler doğrultusunda, ürettikleri metinlerin edebi değer taşıdığına inandığım(bu inancımı pekiştiren birçok doküman ve belgenin ulusal edebiyat arşivimizde bulabileceğimiz) isimler üzerinden yürütmeyi uygun gördüm.”

            Akçiçek, Ordu Şairleri Antolojisi’ni kendi bilgi ve birikimi çerçevesinde edebi ölçüleri de esas alarak oluşturduğunu belirtiyor. Elbette bu kitapta yer alanların veya almayanların şair olup olmadıklarına, şiir dünyasında yaşayıp yaşamayacaklarına  zamanın süzgeci, ulusal edebiyat tarihimiz ve şiir okuru karar verecektir.

            Akçiçek’e Ordu kültürüne sunduğu katkıdan dolayı teşekkür eder; bu tür yayınların artmasını dilerim.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR