Paranın değer kaybetmesinin anlamı nedir?
Coşkun Özbucak

Paranın değer kaybetmesinin anlamı nedir?

Bu içerik 1097 kez okundu.
Reklam

Bir süredir TL’nin değer kaybetmesi devam ediyor. Yarın ne olacağı da bilinmez. Bilinmez derken TL’nin değer kaybetmesi sürecek de oranı ne olur belli değil.

         Televizyon karşısına geçildiğinde ister istemez gözümüz ekranın sağ alt köşesine kayıyor. Acaba dövizlerdeki artış ne kadar oldu, öğrenmek istiyoruz. Büyük çoğunluk ekrana bakarken tedirgin.

         TL’nin değer kaybının sürekliliğinin nedenleri ve yaşanacakları yazmak için burası yeterli değil. O nedenle yalnızca TL’nin değer kaybetmesinin belirgin etkilerinden söz edeceğim.

         Sıradan bir görüş var: “Benim dövizle ödenecek borcum yok.” , “Yurtdışı alışverişi yapan ticaret insanı değilim.” , “Döviz artsa ne olacak ki TL bana yetiyor.” diyenler az değil. Şu an TL’nin değer kaybetmesinin etkileri tam olarak hissedilmediği için sessizlik egemen. Ya da şaşkınlık…

         Türkiye’nin hem devlet hem de özel şirketler olarak yurtdışı borçları var. Özel şirketlerin borçları da devlet güvencesinde. Şirket borcunu ödeyemezse, devlet ödemek zorunda. Yani toplamda tüm borçlar devletin güvencesinde ve her birimizin sırtında bir yük olarak duruyor.

         Tarımda dışa bağımlıyız. Pirinci, buğdayı, mercimeği hatta samanı dövizle alıyoruz. Döviz yükseldiyse Türkiye’ye gelen bu tarım ürünleri tüketiciye ulaştığında pahalanmayacak mı?

         Döviz  (Dolar-Euro) arttığında mazot-benzin artacağına göre kargo-nakliye artmayacak mı?

         Sanayi ürünlerimizin parçalarının büyük bir bölümünün maliyeti de döviz kuruna bağlı olarak yükselmiyor mu?

         İlaçlar çoğunlukla yurtdışından geliyor. Bunları TL vererek almadığımıza göre bizleri etkilemeyecek mi?

         Bunlar gibi etkileneceklerimizin sayısı artırılabilir. Bu durumda vazgeçilmezimiz ekmekten, soframızdaki tüm gıda maddesi olan ürünler zamlanmayacak mı?

         Evden çıktığımızda bindiğimiz ulaşım aracına daha fazla ücret ödemek zorunda kalmayacak mıyız?  Gıda, sanayi, sağlık, eğitim, giyecek gibi gereksinimlerimizin bir ilden başka illere taşınmasındaki masraf bize  (tüketiciye) yansıtılmayacak mı?

         Bunlar da uzatılabilir ama yeterli sanırım. Bu durumda TL’nin değer kaybetmesi siyasi düşünce, inanç, kimlik farkı gözetmeden tüm işçileri, memurları, emeklileri, üretici köylüyü, esnafı daha da yoksullaştırmayacak mı?

         Hepimiz etkileneceğiz bu olumsuz gidişten de bu duruma gelişimizden kim sorumlu?

         Önyargısız düşünelim ve karar verelim. Ben kendi adıma söyleyeyim, TL’nin değer kaybetmesinde hiçbir sorumluluğum yok. Ya sizin? Sizin de bir sorumluluğunuz yoksa kimin var?

         Düşünelim ve doğru karar verelim.

          

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!