Ordulu Şairler Antolojisi
Osman Kaya

Ordulu Şairler Antolojisi

Bu içerik 414 kez okundu.
Reklam

 

       Cumhuriyet Dönemi Ordulu Şairler Antolojisi, Dr. Salih Okumuş’un kitabı. Bu kitap, zaman zaman bazı incelemeler için açıp baktığım bir kitap olmasına rağmen tümünü okumaya ancak olanak buldum. Yaz tatilinin kitap okumak için iyi bir olanak tanıdığına burada değinmeden geçemeyeceğim.

       Dr. Salih Okumuş’un Ordulu Şairler Antolojisi adlı kitabının 1. baskısı, Serüven Kitap tarafından 2010 yılında Ordu’da yayımlanmış. Kitap 310 sayfadan oluşmaktadır. Kitabın yazarı, Dr. Salih Okumuş(şu anki unvanı Doçent), halen Ordu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

       Söz konusu kitap adından da anlaşılacağı gibi Cumhuriyet Dönemi ile sınırlanmıştır. Bundan sonraki süreçte, “başlangıçtan günümüze Ordulu şairler “biçiminde bir antolojisi çalışması beklenmektedir. Ancak şimdilik bu kitap önemli bir gereksinimi gidermiştir.

       Okumuş, kitaba aldığı şairleri hangi ölçülere göre seçtiğini önsöz bölümünde açıklamıştır. Elbette ki bunlar geçerli ölçütlerdir. Ancak kitapta olan veya olmayan şairlerin gerçek yerini ve değerini, zaman, şiir okuru ve edebiyat tarihi belirleyecektir.

       Yazarın, doğum tarihlerine göre ve alfabetik sıraya göre kitabına aldığı şairler şunlardır: Kemal Akata, Güzide Gülpınar Taranoğlu, Abdulvahap Bilgin, Mehmed Çavuşoğlu, Kaya Demiral, Vedat Güler, Dursun Ali Akınet, Ünal Yıldırım, Azer Yaran, Rüstem Güler, Adem Kandemir, Ahmet Çoban, İyas Tunç, Nuri Kahraman, Gökhan Akçiçek, Olgun Şensoy, M. Şinasi Tepe, Enver Topaloğlu, Mürsel Sönmez, Fatin Hazinedar, İrfan Yıldız, Özcan Ünlü, Selçuk Küpçük, Abdullah Eren ve Volkan Odabaş. Kitapta toplamda 22 şaire yer verilmiştir.

       Okumuş, kitabında şairleri tanıtırken önce yaşamöykülerinden söz etmiştir. Daha sonra şairlerin sanatçı kişiliklerinin oluşumunda etken olan yaşanmışlıkları ve durumları anlatmıştır. Sonrasında, şairlerle ilgili yapılan eleştiri ve değerlendirmelerden bölümler sunmuştur. Son olarak da şairlerin şiirlerinden örneklere kitapta yer vermiştir.

      Cumhuriyet Dönemi’nde Ordulu Şairler Antolojisi, öncelikle Ordu ili kültür, sanat ve edebiyat çevresi açısından önemli bir kaynak kitaptır. Edebiyat bilimi kurallarına göre hazırlanmış kitabın tüm Ordu tarihini kapsayacak biçimde geliştirilerek yayımlanması  beklentimizdir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!