Hatasız kul olmaz!
Coşkun Özbucak

Hatasız kul olmaz!

Bu içerik 2756 kez okundu.
Reklam

Orhan Gencebay’ın ‘Hatasız kul olmaz’ diye şarkısı vardı. Döneminde herkesin dilindeydi. Ama ‘hata’ alışkanlık halinde olduğunda anlam farklılaşıyor.
Hatasız olmanın tek yolu, hiçbir şey yapmamaktır. Bir şeyler yapmaya kalktığında mutlaka hatalar – yanlışlar olur, önemli olan yapılanın farkına varıp yenilememek.
Günlük yaşamda geçerli olan bu anlayış, her yerde aynı biçimde değerlendirilemez. Sağlıkta yapılan hata-yanlış bir insanın yaşamına neden olabilir. Eğitimde yapılan da kişinin ya da toplumun geleceğini olumsuz etkileyebilir. O nedenle kişinin günlük yaşamdaki hatalarının giderilmesi kolaydır ama sağlıkta, eğitimde özellikle de siyasette yapılanların bir bedeli olmalı.
Kişilerin geleceğiyle oynayan yanlışları kabul etmenin olanağı yokken ülkenin geleceğini etkileyenler karşısında ne yapacağız? ‘Yanlış – hata yaptık’ diyebilmek de erdemliliktir. O kadar insan var ki, hatasını bildiği halde pişkinliğe veriyorlar. Ama dediğim gibi, yalnızca hatayı kabul etmek yetmez.
Hatayı kabul etme gerçekleştikten sonra ‘özeleştiri de’ yapılmalı. Hatadan kaynaklanan ‘zararlardan’ sorumlu olarak ‘bedel de’ ödenmelidir. Olumsuzluklardan etkilenenlerin-zarar görenlerin durumu ne olacak? Onlardan özür dilenip zararları karşılanacak mı? Ya da ‘itibarları’ iade edilecek mi?
Hataya bir kez için göz umulur ama alışkanlık haline gelmişse yapılacak olan tek iş var, sorumlunun ‘yetkisinin’ elinden alınması ve zararların hesabının sorulmasıdır.
Siyaset ciddi iştir. Yediden yetmişe herkesin geleceğini belirleyen bir alandır siyaset. Doktorun yanlış uygulaması hastasının ölümüne neden olabildiği gibi, siyasette yanlış kararlar ve uygulamalar ülkeyi ve insanlarını olumsuz etkiler, yarınlarını karartır. Hatta yaşamlarına neden olur.
Yanlış yapıp ‘duvara toslayabiliriz’ ama yeniden yeniden ‘duvara toslamak’ bir hastalık olur. Bir sıkıntı da ‘yanlış yaptık’ diyene ‘Neden yanlış yaptın, bu konuda seni uyarmıştık. Uyarılarımızı dikkate almadın, hatta bizi suçladın. Yanlış yapıyorsan orada bulunman bizim için güvenlikli değil. Derhal orayı terk et.’ denmemesi. Denmediği için de ‘yanlış yaptık’ denerek gerçeklik geçiştiriliyor.
Şimdi soralım: Yanlış yapanlar ‘bedeli’ ne ile nasıl ödeyecek? Ödeme cesareti gösterilecek mi?
Yoksa hiçbir şey olamamış gibi mi davranılacak?
*****
YENİ PATLAMALAR, ÖLÜMLER DUYMAK İSTEMİYORUZ…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!