Tatil Sürerken…
Osman Kaya

Tatil Sürerken…

Bu içerik 266 kez okundu.
Reklam

 

 

       Öğrenciler ve öğretmenler için yaz tatili sürüyor. Yaz tatilinin öğretmenler açısından yarısından çoğu geçmiş sayılırken öğrenciler için daha epeyce zaman bulunuyor. Tatilde gerek öğretmenler gerekse öğrenciler olanakları ölçüsünde gezip dinlenmeye çalışmışlardır. Bunun yanında kimisi ya işyerinde ya da köyde ailesine yardımcı olmaktadır. Yine, aile bütçesine ve okul giderlerine katkı sunmak için çalışan pek çok öğrenciyi de değişik işyerlerinde görmekteyiz.

       Yöremizin özelliği gereği fındık ayındayız. Fındık toplama ve harman işleri yöremizde eylül ayının ortalarına kadar sürmektedir. Bundan dolayı Ordulu olan öğretmenler ve öğrenciler özellikle köyünde fındığı olanlar bu sürenin çoğunu fındık işlerinde çalışarak geçirmek durumundadır. Bu da yöremizde tatilin bir anlamda bittiğini gösterir.

       Her ne biçimde, her kim için olursa olsun tatil yalnızca dinlenmek ya da gezmek değildir. Çoğu gençlerin yaptığı gibi saatlerini, günlerini bilgisayar başında geçirmek hiç değildir. Tatilde elbette olanaklar ölçüsünde gezilecek,  dinlenilecek. Ancak tatil bunun yanında yoğun eğitim-öğretim sürecinde yapılamayan bazı etkinlikler için de bir fırsattır. Örneğin, okumak isteyip de zaman yetersizliğinden okuyamadığımız birçok kitabı bu uzun tatil sürecinde okuyabiliriz. Öğrenmek istediğimiz kimi ilgi alanlarında(satranç, spor dalları, yabancı dil, sanat dalları vd.) kurs alıp çalışma yapabiliriz. Yine beynimizi öğrenme-öğretme sürecinden soğutmamak için tatilde sürekli kitap-dergi-gazete okunması gerektiğini düşünüyorum. Bunu yaparken denize de girebiliriz, yaylaya da çıkabiliriz. Yani tatil yapıyor olmamız buna engel değildir. Yabancı turistlerin birçoğunun deniz kıyısında kitap okuduğunu görmüşüzdür. Yöremizde köyde fındıkta çalışıyor olmamız da buna engel değildir elbet. Ben, ilkokul yıllarından beri pek çok kitabı yazın köyde okudum.

       Evet, tatil sürüyor… Kimisi için gezip dinlenmeye daha çok zaman var.Kimisi için yoğun fındık işleri,kimisi için aile işyerindeki işler veya geçim nedeniyle çalışılan ek işlerle tatil sürüyor.Ama ne olursa olsun ister çalışalım,ister gezelim, ister dinlenelim,tatilde okumaya da zaman ayıralım. Hatta her zamankinden fazla.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!