Bir öyle bir böyle…
Coşkun Özbucak

Bir öyle bir böyle…

Bu içerik 1035 kez okundu.
Reklam

Yaşam, çelişkilerle dolu. Duvarın iki yüzü aynı ama iki taraftaki yaşam birbirinin zıttı. İki tarafta yaşayanlar da ölüyor ama bir taraftakiler kahkahaları nedeniyle boğuluyorlar, diğer taraftakiler açlıktan nefes alamadıkları için.
Duvarın iki tarafındaki yaşam çelişkisi her yönüyle devam ediyor. Bir tarafın kasaları renk renk paralarla dolu iken diğer taraftakiler bırakın parayı içecek su bulamıyor. Ama kefenin cebi yok ya ikisi de beyaz bez parçasıyla veda ediyor yaşama.
Yaş ortalaması olsun 70. Birbirine bu kadar uzak yaşam biçimi için değer mi?
******
İnsanlar ölüyor. Ölüm, adı bile soğuk… Ölüm karşısında bile duygular farklı. Bir grup insan bombalarla, silahlarla katlediliyor ve bir taraftan ‘ohh’ sesleri yükselebiliyor! İnsanlık önce ruhen ölmüş. Bedenen ölse ne olacak ki…
******
Yetkili ve karar verici olmak büyük ayrıcalık ama kendi yetkimizin ve karar verme hakkımızın başkasına devredilmesi bambaşka bir durum. Yetki istemek herkesin hakkı, veren olursa ama insanların kendi yetkisini ve iradesini başkasına teslim etmeyi demokrasi olarak dillendirmesine ne demeli?
*****
Ben oynamaktan vaz geçtim. Oyun kurallarıyla oynanmıyor. Saklambaç oynayalım diyoruz, ebe biz olunca gözlerimizi kapatıyoruz ama kendileri ebe olunca gözlerini kapatmak istemiyorlar. Gel de oyna…
******
Kötü aramak işimiz olmuş. Türkiye’ye göre, sınır komşularımızın hepsi kötü. Türkiye içinde ise doğulu, batılı kötü. Yaşadığımız bölgede komşu ildekiler, ilimizde şu ilçedekiler, ilçemizde şu mahalledekiler, mahallede şu sokaktakiler, sokakta şu binadakiler, binamızda şu kattakiler, kendi evimizde kardeşimiz ya da anamız-babamız kötüdür.
******
Kar yağışı kimileri için eğlence olurken kimleri için de karabasan oluyor. Kar yağışını sıcak odada pencere kenarında çayını yudumlarken seyredenler de var, kar altında kalan ya da sobasına atacak odunu olmayan, sıcak bir çorba içemeyen de var.
******
Ne yaparsan yap ama yaptıkların birbiriyle çelişmesin. Bugün yaptıkların dün yaptıklarınla çelişiyorsa, bugünküler de yarın yaptıklarınla çelişebilir. Güvenilir olmak önemli.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!