SINAV HER ŞEY DEĞİLDİR
Osman Kaya

SINAV HER ŞEY DEĞİLDİR

Bu içerik 252 kez okundu.
Reklam

 

       Çoğunlukla öğrenciler olmak üzere milyonlarca kişi merkezi sınavlara girmektedir. Merkezi sınavların gerekliliği-gereksizliği konumuz dışında şu an. Üzerinde duracağım sınavlara yüklenen anlamdır. Sınavların sınava girenler, sınava girenlerin yakınları tarafından bir varlık-yokluk sorunu durumuna getirilmesidir.

       Öncelikle şunu belirtmek isterim. Gerek eğitim yaşamında gerek meslek yaşamında ilerlemek, kendini geliştirmek, unvan ve iş sahibi olmak için kimi sınavlardan geçmek ve bunları istenen ölçülerde başarmak gerekmektedir. Bu durum eğitim ve iş yaşamının bir gerçeği olarak karşımızda durmaktadır.

       Özellikle üzerinde duracağım öğrencilerin girdiği merkezi sınavlardır. Ortaokuldan itibaren öğrenciler bazı sınavlara girmektedir. Öğrencilerin bu sınavlardaki başarılarına göre de eğitim-öğretim görecekleri bir üst okul türü belirlenmektedir. Belirlenen bu okul türü ileriye doğru öğrencinin mesleğinin de belirlenmesinde etkili olmaktadır.

       Öğrencinin eğitim-öğretim sürecinde karşılaştığı bu sınavlarda istenen başarıyı göstermesi için o aşamaya kadar öğrenmesi gerekenleri tam olarak öğrenmesi gerekir. Bu her zaman söz konusu olmaz. Kişisel özellikler, ailenin durumu, okulun durumu, toplumsal çevre, arkadaş grubu, çeldiriciler (internet, cep telefonu, tv.)vb. etkenler bu öğrenme alanını olumsuz veya olumlu etkileyebilir.

       Görüldüğü gibi öğrencinin sınavlardaki başarısı veya başarısızlığı yalnızca öğrencinin kendisiyle sınırlı bir durum değildir. Kimi zaman öğrenci başarılı olmak istese de yukarıda değindiğim etkenlerden biri veya birkaçı olumsuz olduğunda amaca ulaşmak zorlaşmaktadır. Kimi zaman amaç hiç gerçekleşmemektedir.

       Değişik nedenlerden girdikleri sınavlarda başarısız olan öğrenciler olmaktadır. Bunlar kimi zaman bu sınava girme çabalarını birkaç kez daha denemekte ve yine başarısız olduklarında bu uğraştan vazgeçmektedir. Başarıya odaklanmak ve eksikliklerini tamamlayıp sınavı kesinlikle başarmaya çalışmak bir yöntem olabilir. Pes etmemek doğru ve güzel bir davranıştır. Ancak bu süreç uzadıkça bazı sorunlar da oluşabilmektedir. Bu noktada şunu vurgulamak da gerekir. Sınav kazanmamak dünyanın sonu değildir.

        Eğitim-öğretim, yaşam, iş çabasının sınavların dışında da sürmesi gerektiğini bilmek gerek. ”Sınavı kazanamadım, her şey bitti.”;”İstediğim okulu kazanamadım, hayallerim yıkıldı.” gibi düşünceler umutsuzluğa ve karamsarlığa yol açar. Oysa ilerleyen süreçte kişinin önüne sınav kazanmanın dışında birçok olanak ve fırsat çıkacaktır. Ancak bu fırsat ve olanaklara ne kadar hazır olduğu önemlidir kişinin.

       Sınavlarda o dönemki olumsuz-eksik durumumuzdan dolayı başarısız olmuş olmak daha sonraki sürece küsmemize neden olmamalıdır. Kendimizi hangi alanda gerekli görüyor ve istiyorsak sürekli geliştirmeliyiz. İlerleyen süreçte öğrencilik ve meslek yaşantımızda sınavların dışındaki alanlarda da başarılı olma yollarını arayabiliriz. Sınavlarla ulaşmak istediğimiz amaçlarımız için öncelikle gerekenleri yapmalıyız. Ancak bu çabada başarısız olduğumuzda yaşamın gerçekliği içinde çabalarımızı sürdürmeliyiz. Ayrıca unutmamak gerekir ki sınavlardaki başarı veya başarısızlık tek başına öğrencinin sorumluluğu değildir. Eğitim-öğretimin tüm paydaşları üzerine düşeni gerektiği gibi yaptığında, çeldiricilerin zararı en aza indirildiğinde ve öğrenci de bu uygun ortama olumlu katkı sunduğunda başarı gerçekleşir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!