Anılar…
Coşkun Özbucak

Anılar…

Bu içerik 2574 kez okundu.
Reklam

Cuma günü akşam OBB Sanat Galerisi’nde Uğurcan Ataoğlu ve Sevecen Tunç’un hazırladığı ‘Ordu Gol Gol Gol’ sergisi vardı. Sergideki fotoğraflar Ordu’nun spor tarihinin belgeleriydi.
Sergide fotoğraflara bakarken kendi geçmişimizi de konuştuk. Sergiye gelen kimi futbolcu ağabeylerimiz belki de kendilerinde olmayan gençlik fotoğraflarını gördüler. Duvarlar anılarla doluydu.
İster istemez kendi anılarınıza dönüyorsunuz. Fotoğraflardaki Millet Düzü’nündeki futbol maçlarını görmedim ama Orduspor futbol takımı kurulmadan önceki amatör takımlarının ‘güçlü’ dönemlerini yaşadım. O ruh Orduspor’a da geçmişti. Çünkü Orduspor 5-6 amatör takımın birleşmesinden oluşmuştu.
Okul futbol takımlarının fotoğrafları da vardı sergide. O dönemin özelliğiydi mutlaka ama okul futbol karşılaşmaları profesyonel futbol maçlarını aratmıyordu. Hem oyuncuların kalitesi hem de seyirci fazlalığı bakımından.
Mahalleler arası maçlar yapılırdı ve bırakın oynayanların mahallelilerini, her kesimden insanlar sahanın etrafını doldururdu. Şimdi modern stadyumlarda neredeyse maçlar seyircisiz oynanıyor.
Eski gelenekler yok artık. Sergideki fotoğraflarda yer alan kişiler yaşamın her alanında da varlardı. İşleri yalnızca futbol oynamak değildi. Şimdi spor bir ticari alan oldu.
Anılar demişken, benim kuşağım için en belirgin spor bölgesi 19 Eylül Stadyumu’nun çevresiydi. Kapalı tribünün arkası herkesin kullanabileceği futbol sahasıydı ve hiç boş kalmazdı. Futbol maçı yapacak olanlar sıraya girerdi. Burası uzun yıllar gençler için önemli yer oldu.
Yine özellikle Ordu Lisesi ve Hamdullah Suphi Ortaokulu öğrencileri için şimdiki Ticaret Lisesi ile Furtun Anaokulu arası çok önemli futbol sahasıydı. Sporcu buralarda yetişti. Okul bahçeleri hiç unutulmaz. Özellikle Güzelordu İlkokulu ve Merkez Ortaokulu (PTT karşısındaydı), Hürriyet İlkokulu bahçeleri ders saatleri dışında gençlerin futbol maçı yaptıkları yerlerdi.
Serginin kitapçığının kapağındaki fotoğrafta var olan gelenek uzun yılar sürdü. Millet Düzü’ndeki bir futbol maçını kadınların da izlediğinin fotoğrafı Ordu’nun kültürel yapısının de bir belgesidir. Bu kültür yıllarca devam etti. Çok iyi anımsıyorum kapalı tribünün sağ tarafı kadınlara aitti ve boş yer olmuyordu. Takımları destekleme bakımından erkekleri bastırıyorlardı desem abartı olmaz.
Sergiyi gezen herkes geçmişini yeniden yaşadı. Emeği geçenlere teşekkürler.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor