Yine mi müfredat değişikliği!
Coşkun Özbucak

Yine mi müfredat değişikliği!

Bu içerik 2397 kez okundu.
Reklam

Türkiye’de eğitim sistemini en iyi anlatan söz, “yazboz tahtası” nitelemesidir. Bırakın bir hükümetin yaptığını diğer hükümetin, hatta bir Bakanın yaptığını diğer Bakanın değiştirmesini; Aynı Bakan kendi yaptığı değişikliği bir süre sonra yeniden değiştiriyor. Sonra da eğitim kalitemiz neden düşük diye ‘araştırmalar’ yaptırılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı müfredat değişikliğine gittiklerini açıkladı. Var olan müfredatı kimlerle tartıştı, değerlendirdi; yenisini nasıl belirledi belli değil. Nasılsa ‘bizden daha iyi bilenler’ karar veriyor ama uluslararası karşılaştırmadaki sondan lider olma özelliğimizi sorgulamaktan uzak duruyorlar. Çünkü yıkıntının altında kalacak olan kendileri…

Bir ülkede ‘eğitim’, geleceğin inşası için en önemli alanlardan biri. Bu alanın yazboz tahtasına çevirmesi hepimize zarar veriyor. Bir tarlayı kısa köklü sebze dikmek için pullukla sürüyoruz, sonra dikeceğimiz sebzeyi derin köklüden seçiyoruz ve kısa köklü sebze için hazırladığımız toprağa tohumları atıyoruz. Bekliyoruz topraktan filizlenmesini. Yeni hizmetleri de yapıyoruz. Bitki büyümeye başlıyor ama istediğimiz ürünü alamıyoruz. Çünkü bitki derinlere gidememiş susuzluktan erken etkilenmiş, gövdesini tartamaz olmuş. Eğitimimizde böyle, neden ve nasıl yapacağımız iyi düşünmeden ‘aklımıza’ geleni uyguluyoruz. Belki de bilerek yapıyorlar! Bir ‘profesör’ dememiş miydi: “Dünyanın gidişatını göremeyenler okumuşlardır. Okuma oranı arttıkça Türkiye’de olayları tahlil kabiliyeti azalıyor.” diye.

Eğitimde yaşanan olumsuzluklar o kadar çok ki, burada yazmaya başlasam sayfalar almaz… Ama yeni bir bilgiyi aktarmakta yarar var. Mavideniz Yayınlarından çıkan ve 1. sınıflar için yardımcı kitap olarak kullanılan ‘Etkinliklerle Okuma Yazma’ kitabının 12. Fasikülünde bir soruda ‘çocuk gelin’ yer alıyor. Burada ‘çocuk gelin’ için meşrulaştırma çabası dikkat çekiyor.

 

“Özge çocuk gelin oldu.” cümlesini soru içine almanın amacı açık değil mi? Bunu okuyan 1.sınıf öğrencisi nasıl bir psikoloji içinde olur? Bu konuda öğretmen de böyle bir bakış açısındaysa (o kadar çoklar ki) artık 7 yaşındaki çocukların da evlenebileceklerini anlatırlar dururlar. Bu da eğitimimizin bir parçası olur!

Yeni açıklanan müfredatta Darwin’in evrim teorisi yer almadı, 15 Temmuz konusu eklendi. Ayrıca ‘Atatürkçülük’ kavramı çıkarıldı. Müfredat ‘yeni’ ama ufku eski.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!