​Oy pusulalarına dikkat
Coşkun Özbucak

​Oy pusulalarına dikkat

Bu içerik 2460 kez okundu.
Reklam

 

         24 Haziran seçimleri için en önemli tartışma ‘seçim güvenliği’ oldu. Sandığa giren oyların aynısı çıkacak mı? Oyların güvenliği nasıl sağlanacak? Bunların tartışılmış olması bile ‘demokrasi’ durumumuzu sorgulatıyor.

         Yurtdışında kullanılan oylar sırasında yaşananlar çok dikkatli olmamızın zorunluluğunu bir kez daha gündeme getirdi.

         Nelere dikkat edeceğiz?

         Oy pusulalarında ve zarflarda iki mührün olup olmadığına bakılmalı, mühürsüz ya da eksik mühürlü zarf ve oy pusulası sandık kuruluna geri verilmeli, tutanak tutulması istenmeli; yeni iki mühürlü zarf ve oy pusulası istenmeli.

         Oy pusulasının arkasındaki mühürlerin partiler-adaylar için vurulacak mühür yerinin tam arkasında olmamasına bakılmalı. Böyle pusulalar sandık kuruluna geri verilmeli doğrusu istenmeli. Arkadan vurulmuş mühür ön tarafa çıkmış olabilir, oy pusulasına iki mühür vurulmuş sanılarak geçersiz sayılabilir.

         Oy pusulasının ön yüzünde hiçbir mühür vurulmamış olması gerekir, iyi bakılmalı.

         Oy pusulası mühür lekesinin başka tarafa geçmesini engelleyecek biçimde katlanmalı. Mühür lekesi başka adaya-partiye denk geldiğinde oy geçersiz sayılır.

         İki oy pusulasındaki mühürler ters tarafa getirilerek zarfa konulmalı. Mühür vurulduktan sora 5-10 saniye beklemekte yarar var.

         Oy sayımı yapılırken oy pusulasının sandık kurulu üyelerinin ve müşahitlerin görebileceği biçimde açılıp gösterilmesi sağlanmalı.

         Seçmen olarak dikkat etmemiz yeterli değil. Asıl görev sandık kurulundaki parti görevlilerinde. Uyanık olmalı. Gereksinim için dışarı çıkmak zorunda olsa da güvendiği birinin kurulda kalmış olmasına dikkat etmeli. En küçük ihmal geleceğimizi tehlikeye atabilir.

         Kurul üyeleri zarf ve oy pusulasının sayımına dikkat etmeli ve hepsinin mühürlediğinden emin olması asıl görevlerindendir. Oy sayımı ve oyların listelere işaretlenmesi de önemli. Özellikle oy çizelgesini işaretleyenlerin farklı partilerden olması gerekiyor.

         Her şeyden önemlisi de ıslak mühürlü oy dağılım listesinin (tutanak) partilere ulaştırılmasıdır.

         Sandığa sahip çıkmak bunlarla yetmiyor. Seçim torbasının ilçe seçim kuruluna teslimi için sandık kurulu başkanı ile birlikte gidilmeli. Oy dağılımı ilçe seçim kuruluna, tutanağın partiye teslim edilmesiyle de iş bitmiyor. Partiye uğrayarak gelişmeleri takip edilmeli. Belki başka tarafta size yeniden gereksinim duyulabilir.

         Kısacası, 24 Haziran geleceğimiz için önemli dönemeçlerden biri. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!