Rüzgâra Doğru İşemek…
Ufuk Ersoy

Rüzgâra Doğru İşemek…

Bu içerik 430 kez okundu.
Reklam

 

Yeter be. Vallahi bıktık. Çok şükür az bir zaman kaldı seçime. Adayların ekranlara çıkıp sarf ettikleri sözler artık iyice çekilmez oldu. Hele son viraja yaklaşıldıkça kurulan cümleler ve üslup için tam bir “sidik yarışı” demek yerinde olur. Ekran başında hayretle izliyorum. Seçmeni etkilemek, rakibi kötülemek, gözden düşürmek adına her türlü hareket mubah sanki.

En çok gençlere üzülüyorum. Tek hayalleri çalışıp kazanacakları bir işlerinin olması. Ailelerine, topluma, hiç kimseye avuç açmadan, kimseye yük olmadan onurlu bir yaşama tutunmaktan başka düşleri yok aslında. Ve gerçek ancak göz ardı edilen rakamlar şöyle. Türkiye'de 12 milyon 983 bin 97 genç bulunuyor. Nüfusun yüzde 16,1'ini gençler oluşturuyor. Gençlerin en önemli sorunu malum. İşsizlik.  

1 milyon 585 bin yeni seçmen sisteme eklenmiş durumda. Bu seçimde oy kullanacak 18-27 yaş arası toplam seçmen sayısı 10 milyon 200 bin. Bu şunu ifade ediyor. 24 Haziran seçimleri öncesinde genç seçmenin tavrı sonucu çok önemli etkileyecek. Özellikle yaşam kalitesi iyileştirilememiş, daha olumlu şartlarda hayatını sürdürme hayali içerisinde, iyi eğitim beklentisi olan, cebinde parası olmayan, özellikle diploması olup ta iş bulamayan, hayallerinin çok uzağında yaşam süren, umutsuz, kızgın, kırgın, moralsiz insanlar. 

Ve bakıyorsunuz miting meydanlarına. Ağızlardan dökülenler, kulaklarımızın duydukları cümleler çözüm değil maalesef. Gençleri hiç tatmin etmiyor.

Herkes günlük siyaset yapıyor ve seçmenin hoşuna gidecek vaatleri sıralayarak bol keseden sallıyor. Herkes elinden geleni ardına koymuyor. Ve her fırsat değerlendirilirken, eteklerden kamyon kamyon taşlar dökülüyor.

Oysa görünen o ki; bu seçimin anahtar kilidi gençler.

Seçimi kazanmak isteyen cumhurbaşkanı adaylarının ve partilerin öncelikle bu gençleri kazanması, bunun için de mutlaka yeni bir şeyler söylemesi şart. Bunun yanında, gençlerde siyasilerden kendileri için güzel sözler duymak istiyor. Özellikle işsizliğin çözümü konusunda.

Unutmayın bu seçimde gençlerin tercihi çok önemli. Oy kullanacak gençler tüm dengeleri değiştirebilecek güçte. Gençlik çok kuvvetli bir rüzgârdır, estiğinde çok şey tersine dönebilir. Gençler sandığa atacakları oylarıyla boş siyasetçilere unutamayacakları bir ders verebilir.

Vakit daralıyor. Her partiden tüm adaylar dikkate almalı. Bırakın sidik yarışını. Siyaseti kirleten adımlar atmayın. Gençleri ciddiye alın. Gençleri önemseyin. Gençlerin geleceğine ışık tutacak, kurtuluşunu müjdeleyen projeler açıklayın artık. Aksi takdirde rüzgâra doğru işersiniz…

Ve sonuç: kendinizi kirletirsiniz sadece.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"