​İşsizlik nasıl yok edilecek?
Coşkun Özbucak

​İşsizlik nasıl yok edilecek?

Bu içerik 2390 kez okundu.
Reklam

 

         Yoksulların sayısı sürekli artıyor. Çalışan da emekli de memnun değil yaşamından da işsizlerin durumu ne olacak? Seçimden sonra işsizlere bir umut var mı?

         Sorular çoğaltılabilir ancak önce iş bulunmalı. Türkiye’de işsizlik Ocak 2018’de 10.8; Şubat’ta 10.6. Mart ve sonrası açıklanmadı. Gençlerin işsizliği ve atanamayan öğretmen sorunu hakkında herkesin bilgisi var. Erdoğan, bir atanamayan öğretmenin sıkıntısını dile getirmesi üzerine “Kılıçdaroğlu’na git, O atasın seni.” demesini de herkes biliyor.

         Seçime altı gün kaldı. İşsizlik üzerine ‘söz verme’ açıklamalarını duyuyoruz ama yöntem açıklaması yok. Öğretmen, sağlıkçı gibi branşlarda sorunu çözmek kolay ama asıl işsizlik ‘işçi’ sınıfı alanında yaşanıyor. Bu konuda çözüm üreten yok.

         Yaşadığımız kapitalist sistemin gereklilikleri var. Amaç kâr etmek, para kazanmaksa ‘işsizler ordusu’ hep olmalı ki, sistem kendini var edebilsin. Çalışanı ‘dışarıdaki işsizlerle’ tehdit edebilsinler.

         Makineleşmekten hatta robotların kullanılmasından, otomasyondan söz ediliyor övünerek.  Kol emeği kullanan işçilere gereksinim olmayacakmış. Sayıda azalma olabilir ama kol emeğine her zaman gereksinim olacaktır. Makineleşmek, robotların kullanılması, otomasyon, bileşimin gelişmesi önemli gelişmeler. Ancak bunun kimlerin yararına olduğunu sistemin kendisi belirler. Kârını artırmak için işçi sayısını düşürmek, kapitalist için bir avantaj olur da ya işçi için ne anlama gelir düşünüldü mü?

         İşsizliği düşürmek hatta tamamen ortadan kaldırmanın sözü veriliyor. Bu nasıl olacak? İnsanların gereksinimini karşılaması için ‘yeterli’ bir ücret almaları gerekir. Türkiye’de çalışanların büyük bölümü yeterli ücret alamadıkları gibi işsizlik de çift haneli durumda.        

         Bu sorunu irdelemek için bir köşe yazısı yeterli değil. İşsizliği yok etmenin yolu, kapitalist üretim biçimleriyle çelişen uygulamalar yapmaya cesaret edebilmektir. Seçim sürecindeyiz, bunu kimler yapabilir? İşsizlik, kapitalizmin özelliğidir. Sermayeye kâr sağlamanın en önemli dayanağıdır. Dedim ya uzun tartışma konusu.

         Seçim süreci nedeniyle işsizliği ortadan kaldırma bir yana, azaltmak isteyenlere önerim çalışma saatlerinin düşürülmesidir. Makineleşme, otomasyon, bileşim araçlarının gelişmişliği gerekçe gösterilerek işsizliği ‘masumlaştırıyorlar’. O zaman tek seçenek kalıyor, çalışma süresini altı saate düşürmek. Var mı bunun sözünü verebilecek olan? (Bu yöntem sorunu çözmez, azaltır.) Makineleşmek, otomasyon, bileşimimin gelişmesi aslında insanların yaşamını kolaylaştıran araçlar olarak işlev görür ama bunun olabilmesi için de kapitalist üretim biçiminin ret edilmesi birinci koşuldur.

         Yani kapitalizmi iyi kavramak gerekir. Bir şey talep ediyorsak ya da sözünü veriyorsak koşulları bilmek zorundayız. Kapitalist kuralları değiştirmeyi planlamadan kapitalizmle çelişen sözler inandırıcı olmuyor.

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!