Sevgili Arkadaşım,
Coşkun Özbucak

Sevgili Arkadaşım,

Bu içerik 2862 kez okundu.
Reklam

İnternet ve telefonlarla mesajlaşma başladı, mektup yazma alışkanlığı yok oldu. Ama ben yine de mektup yazarak derdimi anlatmak istiyorum sana.
Sevgili arkadaşım, günlerdir Meclis’te anayasa değişikliği tartışmalarını takip ettik. Televizyonlar belki de bilerek tartışmalardan çok ‘kavgaları’, şunu dedi, şunu yaptı diyerek Meclis’te geleceğimizi belirleyen maddelerin içeriği yerine Meclisi magazinleştirerek haber yaptılar. Böylece konunun özünden uzaklaşmamızı istediler. Ama tutmadı.
Yeni süreç ‘halk oylaması’ ile devam edecek. 18 maddenin tek tek incelenmesi gerekiyor. 1982 Anayasası kötü. Değişmesi gerekir. Bu konuda senin de farklı düşündüğünü sanmıyorum. ‘Kötü’ denilenin değiştirilmiş olması ‘iyi’ olduğu anlamı taşımaz. ‘Yeni’ diye ortaya çıkan ‘eskiyi’ aratır çoğu zaman. Derler ya ‘Gelen, gideni aratıyor’ diye. Bu da böyle olmasın!
Anayasa değişikliği konusunda ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ tercihlerinden biri yapılacak. Bu bir seçim değil. 4 ya da 5 yıllığına yönetim yetkisi alacak bir partiye oy vermeyeceğiz. Geleceğimizi belirleyen bir değişikliğe gidiyoruz. Şu an yaşadığımız gerçeklik seni memnun etmeyebilir. “Yerine nasıl bir sistem getirmeliyiz?” sorusuna yereceğimiz yanıtı yeterinde tartışabildik mi? Ayrıca bir anayasa değişikliği yapmanın yöntemi böyle mi olmalı? Bunlar tartışılabilir ama şu an istesek de istemesek de bir ‘halk oylaması’ gerçekleşecek. Bizler de geleceğimizin belirlenmesi için ‘evet’ ya da ‘hayır’ diyeceğiz.
‘Evet’ ya da ‘hayır’ diyenler tercihini seçimlerde oy verdiği partiye göre yapacağını sanmıyorum. Dün yan yana gelmeyenler ‘halk oylamasında’ aynı oyu kullanacaklar. Dün aynı partiye oy verenler farklı oy kullanacaklar. Bu doğaldır çünkü anayasa oylaması partiler üstünde bir tercih olacak. Sen ne düşünüyorsun, nasıl bir tercihin olacak bilmiyorum ama ülkenin, çocuklarımızın geleceğini düşünerek karar vereceğine inanıyorum.
Birey olarak elimizde çok güçlü yetkilerimiz var. İstediğimizi ‘vezir’, istediğimizi ‘rezil’ de yapabiliyoruz. Ancak elimizdeki gücü, başkasına devretme konusunda bonkör olmamak gerekir. Yetkiler geçici olarak belli kurallar gereği verilebilir ama kalıcı ve belirleyici yetki devretmek kendimizi ve haklarımızı inkar anlamına gelmez mi?
‘Evet’ mi vermek istiyorsun? Ver ama birini beğendiğin için değil; ülkenin ve halkın çıkarlarına uygun diyebilirsen ‘evet’ oyunu kullan.
‘Hayır’ mı demek istiyorsun? Ver ama eskisi kötü değişmeli, yeni önerilen de eskiden kötü diyorsan ‘hayır’ oyunu kullan.
Sevgili arkadaşım; bu, hükümet oluşsun diye yapılan bir seçim değil. Hangi hükümet olursa olsun uyması gereken kuralların değişikliği yapılıyor. Bunların neler olduğunu iyi inceleyelim. ‘Evet’ diyenin de ‘hayır’ diyenin de gerekçelerini iyi dinle. Yarın çok geç olur. Oy kullanmaya en az iki ay var. Bu zamanı iyi değerlendirip araştırmanı yapmalısın. Yarınına, geleceğine sahip çıkmaktan başka seçenek yok.
Derdimi anlatabildim mi bilmiyorum. Sevgi ve saygılarımla. Kolay gelsin. Başarlar diliyorum.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!