Tutanaklar
Coşkun Özbucak

Tutanaklar

Bu içerik 829 kez okundu.
Reklam

 

 

         Dün Atatürk Kültür Merkezi Salonu önemli bir toplantıya (yapılamayan) tanık oldu. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin kıyıları (denizi) doldurma projesi hakkında bilgi verilemedi!

         Ordu İskelesi ile Melet Irmağı arasındaki kıyı düzenleme ve deniz dolgusu projesi için ‘Halkı bilgilendirme toplantısı’ dün saat 11.00’de yapılacaktı ama saat 11.45’e kadar başlatılamadı. Gerekçe Bakanlık ve şirket yetkililerin gelmemesi. Toplantıya katılanların tepkisi sonrası hem katılımcılar hem de toplantıyı düzenleyenler tarafından ‘toplantı yapılamadı’ tutanağı tutuldu. Sonuçta projenin ÇED süreci aksadı. Yani şimdilik kıyılar kurtuldu.

         Proje üç ana başlığa ayrılmış. Eskiden yapılanlar, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin projesi olmadan yaptıkları. Buna İskele kıyısı, sahil ve Ayışığı bölgesinin doldurulmasının ‘yasallaştırma’ girişimi de diyebiliriz.      Yani Ordu Büyükşehir Belediyesi buraların yasal zorunluluğu yerine getirmeden yaptığını kabul etmiş oluyor.

         Daha neler var? Bülbül Deresi ile Ayışığı Meydanı yanındaki (Mıdı) iskele arası deniz doldurulacak. Durugöl’de Yağ Fabrikasının önü Melet Irmağı’na kadar doldurulacak. Melet Irmağı’nın denize döküldüğü yerde biri 500, diğeri 700 metre boyunda mahmuz yapılacak. Civil Deresi ağzına yapılan dolgu alanı büyütülecek.

         Bunlar yapıldığında uzun süreçte karşılaşılacak tehlikeden biri, özellikle Melet Irmağı ağzı ve çevresine yumurtlamak için gelen balıklara engel olunacağı; ikincisi deniz akıntısını engellediği için kıyıların tehdit altında olacağı bilim insanları tarafından ortaya konulmuştur.

         Bu projenin tartışılması devam edecek, halkın bilgilenmesi sağlanacak mutlaka. Projeler hakkında iyi araştırma yapmak zorundayız. Ordu’nun geleceğini korumak için bunu yapmak görevimiz diye düşünüyorum.

         Her taraf ‘proje alanı’ oldu. Ne için yapılıyor, kimin yararı var tartışmak gerekir. Deniz dolduruluyor, taşa gereksinim oluyor; dağlar, ormanlar, tarım arazileri taş ocaklarıyla yok ediliyor. HES’ler, maden aramalarını da saydığımızda tehlikenin boyutu daha iyi anlaşılacak.

         Seçime az kaldı. Bunları da dikkate alarak ülkenin geleceğine sahip çıkmak zorundayız.

         İşçiler, üretici köylüler, kadınlar, gençler geleceklerine sahip çıkarak tercih yapacaklar. Ekoloji- çevre için de geleceğimizi düşüneceğiz ve tercihimizi ona göre yapacağız.

          

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU İÇİN VARSA YOKSA LADİK!
ALTINORDU İÇİN VARSA YOKSA LADİK!
KADIN FUTBOLCULAR 9 KASIM'DA SAHADA
KADIN FUTBOLCULAR 9 KASIM'DA SAHADA