Günah Keçisi
Ufuk Ersoy

Günah Keçisi

Bu içerik 376 kez okundu.
Reklam

 

24 Haziran öncesi bütün adaylar seçmene ulaşıp oy istiyor.  Hangi parti ve adaya oy vereceğine karar vermemiş olan seçmenin yavaş yavaş kafası netleşmeye başladı bence. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; neredeyse çoğunluğun tercihi belli gibi.

Zannedildiği gibi cadde ve sokaklarda bangır bangır müzik çalıp, anons yapan araçların yaptığı gürültü kirliliği ve kimi yerlere kurulmuş olan su ve çay takviyeli çadırlar ve görünen yerlere asılmış olan poster ve resimlerin bir etkisi olmuyor seçmende. Halk bu curcunaya pek aldırış etmiyor aslında. Hiç ummadığımız sonuçlar alacağız. Kimi bölgelerde hiç ummadığımız oy oranlarına şahit olacağız. Meclis çok farklı bir parti yelpazesine sahip olacak sanki.  

Çünkü halk önüne konulan listedeki adaylardan çok, liderlere oy veriyor. Özellikle liderlerin ekrandan yansıyan performansları, seçmenin daha kolay karar vermesine neden olduğunu düşünüyorum. Çünkü seçime iki haftadan az bir zaman kalmasına rağmen adayları tanımayan seçmen var.

Hem yurt genelinde, hem de memleketimizde sürpriz sonuçlar çıkma olasılığı yüksek. İçinden geldiği gibi konuşan seçmene dinlediğinizde, 24 Haziran akşamı açılan sandıklardan çıkacak sonuçlar kimileri için hüsran olabilir.

İşte burada devreye girecek olan günah keçilerinin Allah yardımcısı olsun. Kural hep aynıdır çünkü. Ortada bir başarı varsa hep birileri sahip çıkar mutlaka. Tam tersi bir durumu kimse üstüne almaz ve genelde mutlaka bir suçlu (günah keçisi) bulunur.

***

Günah keçisi” deyimi, iyi gitmeyen her türlü işten sorumlu tutulan, başkalarının cezasını ve sorumluluğunu çeken kişi anlamında kullanılır. Bu deyimin kökeni aslında Yahudilere dayanır. Eski Ahit'deki Kefaret Günü ayinlerinde iki keçi seçilir birine Yahudi kavminin aklınıza gelebilecek her türlü günahları bir erkek keçiye yüklenir, keçi günahlardan arınmak üzere bir uçurumdan aşağıya atılırdı. Bazı kaynaklarda keçinin başıboş bir şekilde çöle bırakıldığı söylenir. Diğer keçi ise kurban olarak kesilirdi. 

***

İlk kez bu kadar önemli ve ülkenin geleceği açısından stratejik bir seçim yaşayacağız. Halk iradesi ne karar verecek bilmiyorum. Lakin içimden bir ses şunu söylüyor. Sonuçlar şaşırtacak gibi. Ve hüsrana uğrayanlar her türlü günahların yükleneceği bir keçi bulacaklar mutlaka. Keçi, uçurumdan itilerek aşağıya atılacak yâda başıboş bir şekilde çöle bırakılıp, kurban olarak değerlendirilecek, ardından rahatlayacaklar. Sonra ver elini bir sonraki seçim…

Oysa keçileri rahat bıraksalar, bu güne kadar yaptıkları siyaseti gözden geçirseler ya da nerede yanlış yaptıklarını anlamaya çalışsalar daha iyi olmaz mı?

Günah keçisi işin kolay tarafı…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR