Seçim kampanyaları
Coşkun Özbucak

Seçim kampanyaları

Bu içerik 1083 kez okundu.
Reklam

 

 

         Seçim kampanyası denildiğinde adayların ve partilerin ‘oy’ olmak için yaptığı çalışmalar akla gelir. Ben ‘oy’ verecek olanların kampanyasından söz edeceğim.

         Yöneten konumunda olan iktidar-hükümet var, bir de uygulamalarından olumsuz ya da olumlu etkilenenler. Olumlu etkilenenlerin durumu belli ama olumsuz etkilenenlerin kendini görünür hale getirme çabaları dikkate değer.

         OHAL nedeniyle grevleri yasaklanan işçiler seçim sürecini hakkında değerlendirmeler yapıyor. AKP’ye oy verdiğini söyleyen işçiler de OHAL nedeniyle demokratik haklarını kullanamadıklarını, grev haklarının yasaklandığını ve bunun sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu biliyorlar, tepki gösteriyorlar.

         İş için başvuranlar ise çıldırmış durumda. Yazılı sınavda yüksek puan alanlar mülakatta (sözlü) işe girme şansını kaybediyor.  Yirmi kişi alınacak yere binlerce insan başvuruyor. Üniversite mezunları ‘ne iş olursa yaparız’ durumuna geldi.

         Açığa alınanlar, ihraç edilenlerin sayısı oldukça yüksek. Akademisyenlerin durumu bir başka. Üniversitelerde öğretim üyesi kalmadı desek abartmış olmayız.

         Liseye giriş sınavı bir başka sıkıntı. Şu an binlerce ailede tepki var. Sınavla yerleşecek öğrenci sayısı çok az.  Yerleşemeyenler için adrese dayalı yerleştirme olacak. Bu da çocuklarımızın geleceği için olumsuz bir durum. İstemediği bir okula gitmek zorunda bırakılan öğrenci için tek seçenek kalıyor, o da özel okul.

         Gazeteciler, aydınlar, bilim insanları; siyasiler düşüncelerini açıktan dile getirme konusunda sorun yazıyorlar. Düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı kullanılamıyor.

         Saymakla bitmiyor sıkıntısı olanlar.

         Tarım ürünlerini dışarıdan alıyoruz. Ülkenin üretici köylüsü topraklarını terk ediyor. Üretici ürettiğini maliyetinin altında bir fiyatla satmak zorunda bırakılıyor. GSMH’nın yüzde biri tarıma destek olarak üretici köylüye verilmesi gerekirken yıllardır alamadılar.

         Dağlar, tepeler, dereler, tarım arazileri yok ediliyor. İnsanlar tepkili. Maden aramaları, HES’ler, taş ocakları, deniz doldurmalarıyla her yer ticari alana dönüştürüldü.

         Her taraftan mağduriyete neden olanlara ‘OY YOK’ sesi yükselmeye başladı.

         Bakalım ne olacak? Mağdur olanlar, mağdur edenleri cezalandırabilecek mi? Mağdurlar şu an için ellerinde ‘oy’ gücünü bulunduruyor. Mağdurların kullanacağı olanaklar çok fazla ama 24 Haziran seçimleri nedeniyle ‘oy’ hakkıyla tavır geliştirmek öne çıkıyor.

         Seçim kampanyaları iki yönlü devam ediyor. İktidar yeniden oy istiyor, mağdurlar yavaş yavaş yükselen sesle ‘OY YOK’ diyor.

         Bakalım sonuç nasıl olacak?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!