Okul Bitti
Osman Kaya

Okul Bitti

Bu içerik 398 kez okundu.
Reklam

 

Bir eğitim-öğretim dönemi daha sona erdi. Öğrenciler için tatil 8 Haziran’da öğretmenler için ise Temmuz ayında başlıyor. Öğretmenlerin yaz tatili 2 ay sürerken öğrencilerin tatili 3 aya yakın sürmektedir.

Öncelikle karnelere değinmek istiyorum. Benim yaşındakilerin ortaokul ve lise yıllarında yaşadığı karne heyecanı bugün yaşanmamaktadır. Bu öğrencilerden kaynaklanan bir durum değildir. Öğrenciler ve veliler internetteki sistem üzerinden öğrencinin ders notlarını karne gününden çok önce öğrenmektedir. Dolayısıyla karnedeki bilgilerin bir gizliliği ve heyecanı kalmamaktadır. Bundan dolayı eski karne heyecanı kalmadı, diyorum.

Karne, öğrencinin ders notlarını, davranış durumunu ve sınıf geçip geçmediğini gösteren bir belgedir. Kişisel bir anı ve belge olarak saklanması bence gerekli ve önemlidir.

Karnedeki notların yani sonucun tek sorumlusu öğrenci değildir. Karne karneyle ilgili herkesin karnesidir. Karnedeki başarıda ya başarısızlıkta öğrencinin, öğretmenin, okul yönetiminin, velinin, arkadaş çevresinin, çeldiricilerin(telefon, internet, tv, sanal oyunlar ,zararlı alışkanlıklar vd.) etkisi vardır.Bunun için karnesinde özellikle zayıf notu bulunan öğrencilere başta aileler olmak üzere herkesin anlayışlı olması gerekir.

Öğrenci de karnedeki başarının ve başarısızlığın tek başına kendinden kaynaklanmadığını bilmelidir. Başarısında katkısı olan özellikle ailesine ve öğretmenlerine teşekkür edip sevgi ve saygısını göstermelidir. Başarısızlığının da nedenlerini irdeleyip önümüzdeki yıllarda yaptığı yanlışları düzeltip daha iyisi için çaba göstermelidir.

Tatil sürecine giren öğrenciler özellikle tatilde ne yaparlarsa yapsınlar kesinlikle kitap okumalıdır. Nerede olursa olsun(yayla, köy, sanayi, deniz kıyısı, işyeri, ev vd.) kitap okumayı unutmamalıdır. Çünkü sevdiğimiz kitapları okumak için tatiller bulunmaz birer fırsattır. Kitap okuma alışkanlığı oluşmamış olanlar da bu tatilde bunu oluşturmaya çalışmalıdır.

Çağımız bilgi ve teknoloji çağıdır. Yalnızca okullarda öğrenilen bilgilerle çağın gerektirdiği donanımları edinmek gittikçe zorlaşmaktadır. Ayrıca, sözcük dağarcığını geliştirmenin neredeyse tek yolu okumaktan geçer. Durum böyleyken okumayı ihmal etmek yerinde saymakla eşdeğerdir. Bir süre sonra bu yerinde sayma gerileme olarak sürer.

Evet,okul bitti.Ancak yaşam sürüyor.Dünya gelişiyor,ilerliyor.Hem de çok hızlı.Her gün yeni bir araç-gereç yaşantımıza giriyor.Bu kadar hızla ilerleyen bir dünyada bizim yerinde saymamız veya yavaş yürümemiz söz konusu olamaz.

Tatil, doğru,dinlenmek,gezmek,dolaşmak,eğlenmek için.Ancak bunları yaparken kitap da okuyabiliriz,tiyatroya da gidebiliriz,resim sergisini de gezebiliriz.Tatile biraz da buradan bakmak gerek.İyi tatiller…

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR