Tanrıça
Coşkun Özbucak

Tanrıça

Bu içerik 2782 kez okundu.
Reklam

Tanrılar yükseklerde yaşarlar. Egemen olurlar her tarafa, ayrıca kendilerine ulaşmak da zorlaşır böylece. Tanrılar da kartal yuvaları gibi ulaşılmaz yerleri severler.

İnsanların tanrıları çoktur. Yorulmaz tanrılar, her derde deva olurlar. Çünkü işleri kolaydır, her birinin yapacağı iş bellidir. Kimi bereketi sağlar, kimi denizlerin sahibidir, kimi güzelliğin vericisidir… Çeşit çeşit tanrılar.

Tanrılar ‘vericidir’ ama kötüleri de cezalandırmaktan geri kalmazlar. Şimşek olur yakarlar, fırtına olur gemileri yutarlar. Kendisi ve kulları için kötü düşünenleri bilirler. Kendi aralarında bile kavga ederler hatta savaşırlar.

Ordu’nun Bayadı Mahallesi’nde (köyü) bir tepe var. Adı Kurul Kalesi diye söylenir. Buraya çıkıp dört tarafa baktığınızda her şey ayağınızın dibinde kalır. Kendinizi tanrı yerine koyarsınız, elinizi kaldırıp ‘ol’ demek istersiniz. Böyle bir yerdir Kurul Kalesi.

Kibele, kadın tanrıça da yükseklerde koltuğunda oturur, bereket yayar dünyaya. Yeter ki insanlar mutlu olsun ister, aç kalmasınlar. Dallar eğilir meyvenin yükünden, buğdayın başağını zor tartar gövdesi.

Burası için söylenen o kadar çok anlatı, efsane var ki hepsi de inandırıcı. Belki de bu inandırıcılık buradaki tanrıların gücünden gelmekte. Yeni yapılan kazılar bu anlatıların gerçek olduğunu kanıtlayan belgeler ortaya çıkarmaya başladı. Bir dönem dinlenmeye çekilen tanrılar yeniden uyanmaya mı başladı acaba? Bu nedenle mi tarih yeniden ortaya çıkıyor, bilinmez.

‘Tanrının gazabına uğramak da var’ sözü önemli. Uykudan yeni uyanmış Tanrıları kızdırmamak da gerekir. Uyku sarhoşluğu kötüdür.

Kurul Kalesi’nde Kibele (Ana Tanrıça) ortaya çıktı. Koltuğunda oturur durumda. Koltuğunu (egemenliğini) terk etmeden toprak altında uykusundaydı, uyandırıldı. Şimdi planlamasını yapıyor. Kibele’yi alıp başka yere götürseler de gücü-ruhu Kurul Kalesi’nde olacak. Varlığını hissettirecek.

Yüzlerce yıl koltuğunda oturur durur. Mekanı yıkılmış olsa da yok olmamış. Tarihle hesaplaşacaktır mutlaka. Sorumluları bulup ‘huzuruna’ çağırıp suçluyu, suçsuzu ayıracaktır. Geçmişle yüzleşecek…

Ya bugün işlenen suçlar karşısında ne yapacak? Yuvasını başına yıkanlarla hesaplaşırken gündüz – gece Kale’yi alttan alta oyan ve yıkmak bir yana yok etmeye çalışanlara yönelik yaptırımı neler olacak göreceğiz.

Kurul Kalesi ve Tanrılar tehdit altında. Dereden yukarıya oya oya geliyorlar. Kurul Kalesi’nin fethi yeniden gerçekleşecek. Bu kez yakıp yıkma biçiminde olmayacağa benziyor. Düşman ordusu öyle hazırlıklı ki, en modern savaş araç gereçlerini kuşanmışlar akın akın geliyorlar.

Kibele geçmişin deneyimiyle bu saldırıya yönelik hazırlıklı mı bakalım. Düşman kararlı, destekleri de var ama Kurul Kalesi’nde de Tanrılar var…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!