İddialar ve görüşmeler
Coşkun Özbucak

İddialar ve görüşmeler

Bu içerik 2794 kez okundu.
Reklam

 

 

         24 Haziran’a yaklaştıkça iddialar da farklılaşmaya başladı. Partiler seçim beyannamelerini açıkladılar ama bir-iki gün tartışıldıktan sonra gündemin gerilerine düştü.

         Yeni tartışmalar, ‘yıpratma-karalama’ kampanyası yanında algı yanılmasına dönüştürülmek isteniyor. Bir seçimde vaatler bitmiş ise ‘sonun’ haberi alınmış demektir.

         Yandaş-havuz medyası denilen bir kanalın haberlerine bakayım dedim. “Bu kadar da olmaz” dedirten bir haber yapılmış. Gerçeği tersyüz etmede bu kadar ‘başarılı’ olunurmuş demek ki, bunu başarmak da bir meziyet günümüzde.

         Cumhurbaşkanı adayı İnce’nin “Generalin apoletini sökeceğim.”  demesinin gerekçesi ancak bu kadar tersyüz edilebilirdi. İnce’nin “Apoletin sökeceğim” demesi generalin kendisini eleştiren bir konuşmayı alkışlaması nedeniyleydi. Açıklama tersyüz edilerek, yemeğe katıldığı için böyle dediği haberleştirildi. Bu konudaki haber yaklaşık 15 dakika sürdü.

         Bu da gösteriyor ki, söyleyecek bir şeyi kalmayanlar ne yapacağını, ne söyleyeceğini şaşırıyor.

         Demirtaş hakkında da söylenenler de çaresizlik. YSK, Demirtaş’ın adaylığını kabul etti. Bu sabıkasının olmadığını ortaya koyan en iyi belgedir. Demirtaş hakkında ‘suçlamalarla’ iddialarda bulunmak doğru değil. Oy isteyenler projesiyle ortaya çıkar.

         Adaylar arasında tercih yapılabilir, eleştiri de olur. Ancak ‘karalama, yıpratma’ yöntemi ile yapılan propaganda ters etki yapar. Böyle olduğu da görülüyor.

         Tartışmalar seçimin nasıl sonuçlanacağını da belli ediyor.

         Diğer önemli gelişme de Kılıçdaroğlu- Akşener, Karamollaoğlu-Akşener görüşmelerinin konusunun “Parlamenter sisteme” ne zaman geçileceğiyle ilgili olması. Daha önceki yazılarımda da vurguladığım gibi, bu seçim 16 Nisan Referandumu’nun yenilenmesi anlamına geliyor. 16 Nisan Referandumu’nda insanlar nasıl bir yönetim sistemine evirilmenin olacağını anlayamamıştı. Uygulamalar halka gerçeği gösterdi ve “tek adam tek parti rejimine” tepki büyümeye başladı. Muhalefet patilerinin “parlamenter sisteme” dönüleceğini vurgulaması yeni umut oluşturdu. Şimdi “parlamenter sisteme” ne zaman ve nasıl dönüleceği değerlendiriliyor, önemli bir gelişme. Beş yıl beklemeden anayasa değişikliği sonrası erken seçim gündeme gelecek-gelmeli.

         “Parlamenter sistemi” yaşadık. Eksikliklerini, anti demokratik yönlerini iyi biliyoruz. Bu deneyimle “demokratik parlamenter sisteme” geçiş sağlanmalı. Partiler yasası, seçim yasası, örgütlenme ve basın özgürlüğü önündeki tüm engellerin kaldırılması zorunlu. Bunlarla birlikte seçim barajının kaldırılması temel anlayış olmalı.

         Bakalım görüşmelerden ne çıkacak? Ancak “demokratik parlamenter sistem” için herkes düşüncesini söylemeli, yasaksız bir sürecin başlatılması sağlanmalıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!