ÖPENLER/ÖPÜLENLER
Ufuk Ersoy

ÖPENLER/ÖPÜLENLER

Bu içerik 392 kez okundu.
Reklam

 

 

Öpüyorlar, sarılıyor, elimizi sıkıp, sırtımızı sıvazlıyorlar her gördüklerinde. Öyle davranıyorlar ki, yediğimiz içtiğimiz her anı birlikte geçiriyormuşuz ya da kahvede her akşam aynı masada çayları yudumlayıp, okey oynuyormuş da, çift okey dönüyormuş gibi sırıtarak, samimi görünüp, yüreklerimizde yer edinmeye çalışıyorlar.

 

Hele o yapmacık dost, arkadaş muhabbetleri. Sanki Kiraz Limanında beraber denize dalmış, midye çıkarmışız da, pis bir teneke üzerinde pişirip, afiyetle birlikte yemişiz gibi, yapmacık bir samimiyet gösterisi. Oysa biliyorsun ki bir ay sonra sen sağ, ben selamet durumları yaşanacak yine. Bir sonraki seçime kadar ne selam verecek, ne de oturup bir çay ısmarlayacak sana. Beraber midye yemeyi rüyanda bile görmen mümkün değil.

 

Bir ay kadar daha bu böyle devam edecek. Temiz, şık ve güzel giyinmiş hanımlar beyler seçmenin ardında şehrin sokaklarında gezip dolaşacak ve yakaladıkları seçmeni öpmeye devam edecekler yani. Karşıdan göründüklerinde bir akraba hatta kardeşini görmüş gibi gülümseyecek ve bağrına basmaya çalışacak seni. Anneler gününden başka zaman hatırlanmayan anneler gibi öpecekler sizi. Bu güne kadar her ne durumdaysan merak etmeyenler, ağzının içine bakıp, hal hatır soracaklar. Direnme boşuna. Öyle geri durma. Sen de gülümse, sende sarıl, hatta o öpüyorsa, sen de öp… Çünkü öpüleceksin çaresiz.

 

Memnun oluyoruz aslında… Halimiz hatırımız sorulunca seviniyoruz… Öpülen, elleri sıkılan, kucaklanan seçmen kendisine verilen değer karşısında onur duyuyor, önemsenmenin hazzını yaşıyoruz içimizde… Akşam eve gittiğimizde, suratımızda hiç kaybolmayan bir ifadeyle çoluk çocuğumuza anlatıyoruz vaziyeti. Evdeki durum aynen şöyle.

 

  • Hanım hanım, bugün tahıl pazarında öptüler beni.
  • Aman Allah’ım kimler öptü durup dururken?
  • Ne bileyim hanım, güzel giyimli, kravatlı, tatlı dilli adamlar. Gözlerim doldu bir an.
  • Kimdi onlar, ne istediler senden?
  • Valla bilmiyorum, sarılıp öptükten sonra kaybetmişim kendimi, ne dediklerini hatırlamıyorum bile… (elini yüzüne götürüp, öpülen yerine dokunarak) Lakin hoşuma gitmedi değil…
  • Tövbeeee, o ne demek şimdi?
  • Ne bileyim, her zaman olmuyor işte…
  • Bey sana bir haller olmuş, git iyice bir yıka elini yüzünü. Kendine gel…

 

Şaka bir yana bu işin raconu bu aslında…  Lakin durum sağlık açısından pek iç açıcı değil… Çünkü bu durum özellikle öpüşme nedeniyle bulaşan hastalıklara davetiye çıkarılıyor. Soğuk algınlığı , grip, grup A beta hemolitik streptokoklar, çocukluk çağı döküntülü hastalıkları (kızamık, kabakulak, suçiçeği, enteroviruslar gibi), infeksiyöz mononükleoz (öpüşme hastalığı), tüberküloz, herpes (uçuk)

 

Sadece bu kadar değil. İngiliz uzmanlar, tokalaşarak selamlaşan kişilerin grip, nezle ve norovirüs gibi mide ve bağırsak sistemine yerleşen virüslerin yayılmasında daha büyük tehdit oluşturduklarını tespit etmiş durumda. Her kim kiminle tokalaşıyorsa tokalaştığınız kişinin sizin elinizden önce neyle temas ettiğini biliyor musunuz?

 

 

Aman dikkat temiz olalım. Şunun şurasında az bir zaman kaldı.  Özellikle seçmeni uyarıyorum. Mikroplu ortamlardan uzak durun. Ve adaylar; temiz olalım. Birbirimize, oy kullanmaktan başka bir suçu olmayan seçmene mikrop bulaştırmayalım. Ne siz hasta olun. Ne de seçmeni hasta edin.

 

Bak tekrar, tekrar söylüyorum. Aman ha temiz olalım, seçim meydanlarındaki söylevler, ağızlardan çıkan sözler,  dilin kemiği yok dercesine alabildiğince berbat. Siyasetçiler sanki seçimi kazanmak için her yol mubahmış gibi,  aklından geçeni dile getiriyorlar. Üslup maalesef uygun değil. Üslup maalesef terbiye sınırını aşıyor. Ve üslup maalesef örnek değil. İzlerken yüzümüz kızarıyor. Üzülüyoruz. Uygun olmayan sözler, suçlamalar, yakıştırmalar, argo konuşmalar, tekerlemeler.

 

Oysa bu memleketin asıl sorunları başka. Ekonominin durumu malum. Halk cebine bakıp konuşacak bundan sonra. Halk ağızlardan çıkacak ve kendileri için umut olacak sözler bekliyor. Oysa bu memlekette yaşayan insanlar, gelecekte ülkenin çehresini, talihini değiştirecek ve yaşam kalitesini arttıracak projeler görmek, dinlemek istiyor. Seçimden seçime değil, her zaman samimiyetle kucaklaşmak, hatırlanmak, adam yerine alınmak, oy deposu olarak görülmemek istiyor.

 

Halk kimin, neyin peşinde olduğunu biliyor. Zamanı gelince öpme sırası bu seçmene de gelecek nasıl olsa. O zaman göreceksiniz temiz, samimi ve dürüst siyaset kazanacak…

Yanaklarınızdan öpüyorum…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"