Sandıktan ne çıkacak?
Coşkun Özbucak

Sandıktan ne çıkacak?

Bu içerik 2436 kez okundu.
Reklam

 

24 Haziran’a az kaldı, son dönemece yaklaşılmak üzere. Sandığın görüldüğü düzlüğe çıkıldığında neler olacak, nelerle karşılaşılacak, koşucular nasıl taktikler geliştirecek göreceğiz. Son düzlük merakla bekleniyor.

YSK yeni kararlar alıyor, sandıklar birleştirildi. En az 140 bin seçmeni etkiliyor. Kimi illerde 3 bin seçmeni etkilerken 20-30 bin seçmeni etkilenen iller de var. Böyle bir uygulamayla ilk kez karşılaşıyoruz. Gerekçe ‘güvenlikmiş’, güvenlikten sorumlu olanlar yok mu?

Herkes merak içinde ‘Sandıktan ne çıkacak?’ diye. Sandığa ne girerse çıkacak da odur ama nedense böyle sorular çoğalmaya başladı. Adaylar belirlendi, seçim bildirgeleri açıklandı. Propaganda hızlandı. Seçmenler de karar verecek.

Seçmenler için iki somut durum var. Biri hükümet-iktidar olan partinin 16 yıllık uygulaması, diğeri de yeni yönetim sisteminin tercihi. Yani ‘tek adam tek parti rejimi mi demokratik parlamenter rejimi mi? Muhalefetin ‘yapacağız’ vurguları sonra değerlendirilecek durumda. Burada ‘yapacağız’ denilenlerin önemsizliğini söylemiyorum. Yönetim biçiminin en önemli sorun olduğunu vurguluyorum.

Seçim meydanlarında dikkat çeken sözcük, ‘BEN’. İktidarıyla muhalefetiyle dillerden düşmeyen bu vurgu rahatsız edici. Yani ellerinde sihirli değnek var, salladıklarında her şey değişecek sanki. ‘BİZ’ ya da ‘BİRLİKTE’ denmiyor nedense. Seçmen oy verecek o kadar! Bu mantık, demokrasiyi ve demokratik hakların kullanılmasını yalnızca ‘sandıkla’ sınırlıyor demektir.

Seçim bildirgeleri de önemli. ‘Yapacağım, vereceğim’ maddeleri gönülleri okşuyor ama yine de ‘BEN’ vurgusunu hissettirmesi tehlikeli!

İktidarda olan partinin uygulamaları söylediklerini yapıp yapmayacağının göstergesi ama seçim sürecinde söylenenlerin uygulanmadığını gören halk muhalefetin söylediklerine de kuşkulu yaklaşıyor. Bu durum karşısında karar verecek. Ancak belirleyici olan, ‘REJİM’ değişikliği konusunda verilecek karardır.

Sandıktan nasıl bir sonucun çıkacağını tahmin edebiliriz ama sonuç 24 Haziran’da gece ortaya çıkacak. Ancak konuşmalar, tartışmalar da biraz belli ediyor. AKP’nin durumunun iç acıcı olmadığı çok net. Vaatlerinin büyük bölümünün Meclis’te tartışıldığı ve kendi oylarıyla ret edildiği biliniyor. Ret ettiği teklifleri vaat olarak dile getirmesi şaşırtıcı değil mi?

Bir de sandık yerlerinin değiştirilmesinin nedeninin HDP’nin barajı geçmemesi için yapıldığı algısının oluşması. Sandık güvenliğinin olmamasının iddiasının inandırıcılığı yok çünkü. AKP’nin tedirginliğinin en büyüklerinden biri de HDP’nin barajı geçmesi. Bu durumda Meclis çoğunluğu şimdiki muhalefetin elinde olacak.

Yani herkes sandıktan nasıl bir sonuç çıkacak merak ediyor, adımlarını da ona göre atıyor. Adımlarını temkinli atıyorlar çünkü bir taşa takılmanın olasılığı büyük.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!