Tatilde Okumak
Osman Kaya

Tatilde Okumak

Bu içerik 269 kez okundu.
Reklam

 

            Milyonlarca öğrenci için yaz tatili yaklaşıyor.2017-2018 eğitim-öğretim yılı 8 Haziran’da karnelerin verilmesiyle sona erecek. Öğrencileri, 3 ay gibi bir süreyi kapsayan yaz tatili bekliyor.

            Öğrencilerimiz için bu uzun yaz tatili süreci çok sevindirici. Özlemle beklenen bir süreç. Ancak yaz tatilinde çalışacak öğrenciler için bu süreç pek de istekle beklenir olmayabilir.

            Öncelikle 3 aylık yaz tatili süresini uzun bulduğumu belirtmek isterim. Bu sürenin biraz daha kısalması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çok uzun süreli tatiller öğrencinin okuldan yani eğitim-öğretim ortamından fazlaca soğumasına yol açabiliyor.

            Bu uzun tatil süresince öğrencilerin bazıları bir yerlerde çalışarak zamanlarını geçirse de çoğunluğu gezip dolaşmaktadır. Bunun yanında, köyde, yaylada, aile işyerinde ya da evde tatilini geçiren çok sayıda öğrenci de bulunmaktadır.

            Tatil elbette dinlenmeyi gerektirir. Okul bitmiş, artık dersler ve ders çalışmak yoktur. Ancak bu tatilde kitap okunmayacağı anlamına gelmez. Tatilde gezip dolaşırken uygun zamanlarda kitap da okumalıyız.

            Ders dışı kitapları okumanın zamanı ve sınırı yoktur. Okumayı öğrendiğimiz andan ölene kadar sürdürebileceğimiz bir uğraştır. Yani yaşam boyu sürecek bir alışkanlıktır. Yalnızca bilgi edinmek için değil, beynimizi zinde tutmak, yaşama sevincimizi söndürmemek için de gereklidir, okuma alışkanlığı. Ayrıca, okumak beyni en iyi dinlendiren etkinliklerden biridir.

            Tatilde okumak öğrencinin hem sözcük dağarcığının hem de beyninin yorumlama, anlama, karşılaştırma, çözümleme yeteneklerinin gelişmesini sağlar. Bu da öğrencinin yeni eğitim-öğretim dönemine daha hazırlıklı ve donanımlı başlaması demektir. Bunun yanında tatilde okumak, öğrencinin her yönüyle kişilik gelişimine katkı sunarken bireysel olgunlaşmasına da etki eder.

            Okul zamanı okumaya zaman bulamadığımızı söylediğimiz uzun soluklu kitapları okumak için de tatiller bir fırsattır. Konuya bir de böyle bakmak gerekir.

            Son olarak tatilde okunacak kitapların da iyi seçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Seçilecek kitaplar öğrencinin düzeyine ve ilgi alanına uygun olmalıdır. Türk ve dünya edebiyatının seçkin yazarlarından ve şairlerinden yapıtlar okunacak kitaplar içinde yer almalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!