Liste…
Ufuk Ersoy

Liste…

Bu içerik 538 kez okundu.
Reklam

 

Dört çocuk, 40 torun sahibi Tekkaya, dam üzerinde konuşuyordu kalabalığa. Mitingde bulunanlar alkışlarken, polis yanına kadar çıkıp Ordu Milletvekili adayı Halil Tekkaya’yı yaka paça zorla o bulunduğu evin damından aşağı indirmişti. İşte o konuşmalardan akılda kalanlar.

”Sayın Ordulular, ben sizin köpeğiniz olmaya adayım. Şimdiye kadar hep efendilerinizi seçtiniz. Onlar size ne yaptı ki? Beni seçerseniz bende bir şey yapamam amma, öteki seçtiklerinizin Ankara’da ne yaptıklarını kontrol eder, gelir bir bir size anlatırım. Sizin sadık bir köpeğiniz gibi size yardım ederim. Bir tazı gibi de onları Ankara’da takip ederim. Hem ben fakir bir adamın tekiyim. Aldığım paranın beş yüz lirasıyla geçinirim. Gerisini hep size ikram ederim. İsteyen gelsin, milletvekili maaşı bitene kadar çay içsin, kahve içsin, yemek yesin benden.” (alıntı)

1954 yılından beri Eskipazar Köyü'nden Ordu'ya gelip yapılan tüm genel seçimlerde her dönem bağımsız milletvekilliğine adaylığını koyuyordu Halil Tekkaya. Adaylık müracaatı için gerekli parayı, ahırdaki son ineğini satarak sağlayabilmişti. Bir kahvede çay ocağında ocakçılık yapan Halil Tekkaya, 1968'de milletvekili seçimini kazandığını ancak seçim kurulunda hile yapıldığı için milletvekili olamadığı da iddia ediliyordu. 1968 yılındaki genel seçimlere bağımsız olarak katılmış ve 7000 geçerli oy sağlamıştı.

1994 seçimleri öncesi TBMM’ye hakaret ettiği gerekçesiyle Cumhuriyet savcılığı tarafından hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde 91 yaşında dava açılan Halil Tekkaya son yıllarında Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde müşahede altında tutulmuştu.

***

Bu zamana kadar hatırladığım en renkli, en dürüst, içinden geldiği gibi konuşan milletvekili adayıydı Tekkaya.  Aradan geçen zaman içerisinde onlarca seçim yaşadım. Kimler geldi, kimler geçti. Kimleri Ankara’ya göndermedik ki. Adayların çoğunluğu bu memlekete bir çivi çakmadıklarından olsa gerek, halkın hafızasında hiç yerini almadı.

Bugüne kadar seçimden seçime bu memlekete gelenler, seçmeni sadece seçimlerde hatırlayanlar, ulaşılmayanlar, kendisini ulaşılmaz hissedenler, seçilene kadar halkın kolundan çıkmayanlar, seçildikten sonra sırtını dönenler,  yolda yürürken görmezden gelip, bir selamı dahi esirgeyenleri tutunda, vatandaşı dinlerken içtiği sigara paketinin üzerine gelişi güzel talepleri not alan adaylar dahi gördüm.  Onlar halkı unuttular,  halkta karşılıksız bırakmadı onları, hak ettikleri gibi unuttu.

24 Haziran seçimleri için her partinin aday listeleri belli oldu. Bu zamana kadar anladığım kadarıyla, seçmene sunulan aday sıralaması halkı ne kadar memnun etiği tartışılır vaziyette. Lakin partilerin adaylarını liderler belirliyor. Bu anlamda önümüze gelen sıralamaya itiraz etme hakkımız yok gibi.

Beklenti büyük. Her ne kadar fırsatı değerlendirip, aklına koyanın aday olduğu bu yarışta, belki de Türk siyasi tarihinde en önemli seçimlerden birisini yaşayacağız. Kim/kimler seçilirse seçilsin, hangi parti iktidara gelirse gelsin,  sorumluluğu, yapacağı işler büyük. Ülkeyi yeniden ayağa kaldırmak adına, hep birlikte yoğun ve samimi bir çalışma içerisinde olmak zorundayız.

Bu seçimde Halil Tekkaya yok. Allah rahmet eylesin. Lakin Ankara’ya göndermediğimiz, hiçbir icraatı olmadığı halde unutmadığımız bir aday oldu Ordulular için. Ama bugünleri görseydi. Ülkenin gidişatı hakkında neler söylerdi acaba. Memleketi bu kadar iyi tanıyan bir vatandaş olarak, ahırdaki son ineğini satıp, yine bağımsız aday olur muydu? Yine bayrağını, radyosunu alıp dere tepe dolaşıp oy ister miydi kendisine?

Hadi kulaklarınız çınlasın, hatırlayalım bir kez daha. Avuçlarınız patlayıncaya kadar alkışlayın bu Ordu’nun renkli simasını. O kadar seçim boyunca adım adım gezdi memleketi. Boğazı yırtılana kadar konuştu durdu. Hiç mi haklı değildi sizce?

”Sayın Ordulular, ben sizin köpeğiniz olmaya adayım. Şimdiye kadar hep efendilerinizi seçtiniz. Onlar size ne yaptı ki?”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR