ARKADAŞIMA MEKTUP-4
Coşkun Özbucak

ARKADAŞIMA MEKTUP-4

Bu içerik 2827 kez okundu.
Reklam

Sevgili arkadaşım anayasada yapılmak istenen değişiklik iliklerimize kadar etkili olacak. Bu nedenle iyi irdelemek zorundayız.
Yönetim biçiminden yargıya kadar her alanı etkilerken çalışma yaşamımız göz ardı etmemek gerekir. Yapılacak değişiklik çalışma yaşamımızı da zorlaştıracak.
Bir ay olmadı. Metal işkolunda bir grev yaşandı. Birleşik Metal İş kimi işyerlerinde yetkili olduğu için toplusözleşme görüşmeleri çıkmaza girince grev kararı aldı. Ama ne yazık ki, grev KHK kararı ile yasaklandı. Gerekçe ise, ‘milli güvenliği tehdit’ olarak açıklandı. Bu konuda ne düşünürsün bilmiyorum. İşçi, ekmeği için demokratik hakkını kullanmak istiyor. Bu, milli güvenliği nasıl tehdit eder?
Yine, FETO, KCK adıyla kamu görevlilerinin görevlerine KHK kararlarıyla son verildi. KHK kararıyla görevden alınmalar nedeniyle ‘hukuk’ işlemiyor. Ancak OHAL kalkarsa…
Bir de taşeron işçilerin durumu var. Herkes taşeronluğun kalkmasını dillendiriyor. Kadroya geçmelerinin önemine vurgu yapılıyor. Hatta Hükümet de ‘söz’ eriyor. Ama bir adım atıldığı yok.
Sevgili arkadaşım, bu örnekleri vermemin nedeni anayasada yapılmak istenen değişiklik gerçekleşirse bugünü mumla arayacağımızdan dolayı. Ülke KHK’lerle yönetilmeye başlanacak. Artık sendikalaşmak için çaba harcamanın anlamı kalmayacak çünkü hak elde etmek için grev yapmanın önü kesilecek. Bugün kamu emekçilerin grev hakkı yok. Peki Hükümetle toplu görüşme masasına oturduğunda isteklerini gerçekleşebiliyor mu? Gerçekleşmiyor, nedeni de grev hakkının olmaması. Anayasada değişiklik yapıldığında bugün grev hakkını kullanamayan işçiler yarın grevin adını bile unutmak zorunda kalacak. Görünen köy kılavuz istemiyor.
Bir de sevgili arkadaşım, bırakın taşeronları, tüm işçi ve emekçilerin iş güvencesi ortadan kalkacak. Bugün bunlar dillendiriliyor zaten.
Çalışma yaşamının KHK’lerle düzenlendiği bir ortamı bir düşünelim, nasıl olur? Bir KHK çıkar olmadı yenisi, olmadı bir yenisi daha. Yani KHK’ler yasa gibi kalıcı olmuyor. Her şartta yeni KHK’lerle biçimlendirilen bir çalışma düzeni.
Sevgili arkadaşım, hangi kesimde olursa olsun çalışma yaşamı insanların huzurunun anahtarıdır. Ekmeğini kazanırken işten atılma, hak grevinin yasaklanması, işyerinde keyfi davranışların çoğalması gibi tedirginlikler huzuru bozar. Yani sevgili arkadaşım, iliklerimize kadar etkili olacak anayasa değişikliğini nasıl değerlendiriyorsun merak ediyorum.
Kendine iyi davran, kararın hayırlara neden olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!