Mayıs 7’si yaşıyor
Osman Kaya

Mayıs 7’si yaşıyor

Bu içerik 274 kez okundu.
Reklam

 

       2018’in Mayıs 7’sini, 20 Mayıs Pazar günü kutladık. Karadeniz’in birçok ilinde geleneksel olarak kutlanan Mayıs 7’si etkinlikleri Ordu’da da gerçekleştirildi.

      Geçen yıllara göre biraz daha sakin geçen etkinliklerde halkımız sahilde gezerek ve denizde ayaklarını ıslatarak geleneği yaşatmaya çalıştı. Tekne turlarıyla denizde gezinme ve yedi dalgadan geçme etkinlikleri de bize geleneği anımsattı.

       Yukarıdaki etkinliklerin dışında esnafın seyyar satış yerleri açarak pazar ortamı oluşturmaları, az sayıda da olsa geleneksel el sanatları eşyaları satan üreticilerin varlığı Mayıs 7’sinin diğer renkleriydi. Hepsi bu kadar. Gerisi sahil boyu gezinmek.

      Evet, Mayıs 7’si yaşıyor. Ancak olması gerektiği gibi mi? Hayır! Mayıs 7’si olması gerektiği gibi yaşamıyor, yaşayamıyor!

       Halkımız, binlerce yıllık geleneği zaman içinde unutabilir. Çağın gelişmeleri karşısında bu gelenek anlamını yitirebilir. Binlerce yıl önce belki gerçek gereksinimlere göre biçimlenmiş olan bu gelenekler bugün bir gereksinimden değil bir gelenek olmasından dolayı yaşatılmalıdır.

       Aradan geçen binlerce yıla rağmen bugün bile yöremiz insanları, hiçbir organizasyon olmadan kendiliğinden sabahın erken saatlerinden itibaren sahillere akın etmekte ve günün geç saatlerine kadar sahilde zaman geçirmektedir. Bu doğal birlikteliğin yaşatılması ve yaşaması gerekir.

       Bizlere düşen binlerce yıl öteden gelen bu geleneğin öncelikle aslına uygun biçimde yaşamasını sağlamak olmalıdır. Gerekirse yetkili kurumlar tarafından unutulmuş olan geleneksel uygulamaların temsili olarak da olsa halkın göreceği bir biçimde canlandırılmasıdır.

     Yine, Mayıs 7’sinde sahilin değişik yerlerinde yerel sanatçılardan konserler olabilir. Geleneksel el sanatlarına daha çok yer verilmesi desteklenmelidir. Gün içinde değişik bölgelerde halk oyunları gösterileri düzenlenmelidir.

       Sonuç olarak Mayıs 7’si aslına uygun olarak yaşatılmalı ve geleneksel diğer etkinliklerle günümüz insanına daha anlamlı bir biçimde yaşatılmalıdır.

       

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!