Seçim öncesi itiraflar
Coşkun Özbucak

Seçim öncesi itiraflar

Bu içerik 896 kez okundu.
Reklam

 

         Seçim sürecince ‘bilinen’ ama itiraf edilemeyen gerçekler gün yüzüne çıkmaya başladı. Gerçekler karanlıkta kalmıyor. Mızrak çuvala sığmıyor.

         Kuru gürültüye gidiyor birçok gerçek - açıklamalar. Televizyonların, gazetelerin büyük bir bölümü de ‘tek ses’ olarak hareket ettiklerinden kamuoyunun bilgilenmesi zamana yayılabiliyor. Ama gerçekler er geç ortaya çıkıyor.

         Demokrasi deniyor, hak ve özgürlüklerden söz ediliyor ama uygulama farklı. Canı yananların yüreklerine işliyor gerçekler. Ne yapılırsa yapılsın unutulmuyor.

         O kadar çok ki, saymakla bitmez. En yetkili ağızlardan söylenenlerin çakışması da dikkat çekici.

         İş dünyasıyla yaptığı toplantıda konuşan Erdoğan, “Biz OHAL’i iş dünyasının daha rahat çalışması için getirdik. İş dünyasında herhangi bir sıkıntınız aksamanız var mı? Biz göreve geldiğimizde OHAL vardı. Şimdi grev tehdidi olan yere OHAL’den istifade izin vermiyoruz. Bunun için kullanıyoruz OHAL’i. Fotoğraf oldukça net.”diyerek izlediği politikaların neye göre planladığını açıkça dile getirdi.

         TOBB Genel Başkanı Hisarcıklıoğlu da 74. Genel Kurullarında, “Kültürümüzde güzel bir söz var:‘Zorlaştırmayın, kolaylaştırın.’ Biz de iş ve yatırım ortamı önündeki engelleri tespit edip, hükümetimizle birlikte kaldırdık. En çok şikâyet ettiğimiz konu olan, istihdam maliyetlerinin düşürülmesini sağladık. İş sağlığı ve güvenliği mevzuatı, KOBİ’lerimize büyük yükler getiriyordu, bunları kaldırttık…

         Büyük sıkıntı yaşadığımız bir başka alan, yargı sistemiydi. Özellikle iş mahkemelerindeki davalarda, işveren yüzde 99 haksız çıkıyordu. Bunu değiştirmek üzere, zorunlu arabuluculuk sisteminin uygulamaya alınmasını sağladık. Aylar, hatta yıllar süren davalar, artık günler-haftalar içinde çözülüyor. Bu vesileyle, bizlere her zaman destek olan sayın cumhurbaşkanımıza, başbakanımıza, bakanlarımıza ve Meclis’imize, bizimle birlikte çalışan, emek veren bürokratlarımıza, camiamız adına teşekkür ediyorum.”diye yaptığı konuşmanın Erdoğan’ın konuşmasıyla çelişen bir yanı var mı? Tıpatıp aynı.

         Seçim sürecine girdiğimiz günümüzde bu açıklamaları dikkate alacak olan başta işçiler olarak tüm emekçiler nasıl karar vereceğini değerlendirecektir.

         İki açıklamada da işçi ve emekçilerin (tüm hak talep edenlerin) seslerini yükseltmelerinden, demokratik haklarını kullanmak istemelerinden rahatsızlıkları belli oluyor. TOOB Genel Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun açıklamasından bir bölümü yeniden aktarıyorum ki, niyetler daha iyi anlaşılsın. Kimin kiminle paslaştığı belli olsun. “…bizlere her zaman destek olan sayın cumhurbaşkanımıza, başbakanımıza, bakanlarımıza ve Meclis’imize, bizimle birlikte çalışan, emek veren bürokratlarımıza, camiamız adına teşekkür ediyorum.”

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
"İYİ BİR EKİBİMİZ VAR"