ARKADAŞIMA MEKTUP-5
Coşkun Özbucak

ARKADAŞIMA MEKTUP-5

Bu içerik 2445 kez okundu.
Reklam

Sevgili arkadaşım mektuplarımla seni bunaltmadım umarım. Ama ne yaparsın geleceğimizi belirleyen bir sürece girdik. Bu da son mektubum.
Dört mektubumda anayasa değişikliğinin içeriği hakkında kendimce değerlendirmeler yaptım. Bir anayasa profesörü değilim ama yurttaş olarak etkileneceğim alanları belirtmeye çalıştım.
Şimdi ‘evet’ ve ‘hayır’ için yapılacak olan çalışmalar hakkındaki eşitsizliğe dikkat çekeceğim.
12 Eylül Anayasası için de ‘evet’, ‘hayır’ oylaması yapıldı. ‘Hayır’ çalışması yapanlar gözaltına alınıp televizyonlarda ‘suçlu’ ilan ediliyordu. Yani oylama var ama ‘HAYIR’ demek yasaktı. Neredeyse ‘evet’ yüzde yüz çıkacaktı! Bu dönemde sen oy kullanamıyordun, tüm çelişkilerin farkında olmayabilirsin.
Şimdi de geleceğimizi belirleyecek bir anayasa değişikliği ile karşı karşıyayız.
Sevgili arkadaşım, televizyonlarda, gazetelerde ‘HAYIR’ çalışması yapanların gözaltına alındıklarını ya da engellendikleriyle ilgili haberleri görüyoruz, okuyoruz. Hatta ‘HAYIR’ diyenler ‘hain, terörist’ ilan edilmeye başlandı. Tehlikeli bir sürece girdik.
Öyle bir ‘yarış’ olacak ki evlere şenlik. 1500 metre koşusu yapacağız ama ‘HAYIR’ diyenlerin sırtına 50 kg. yük yerleştiriyorlar. RTÜK ve YSK’lerin televizyondan ‘eşit yararlanma’ hakkının ihlal edilmesi karşısında ‘yaptırım-ceza’ verme olanağını ortadan kaldırdılar. Bu durumda ‘HAYIR’ diyenlerin sesi duyulmayacak televizyonlarda. Nedir bu kadar yasaklar?
Madem bir değişikliğe gidiliyor ve halkın tercihi soruluyor o zaman propaganda konusunda en geniş demokratik ortam oluşmalı. Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Halkın değişiklik konusunda aydınlatılması doğru olan değil mi? Ama bakıyoruz bağırma-kızma, tehdit etmeler havalarda uçuşuyor.
Sevgili arkadaşım son günlerde yaşananlar hakkında neler düşünüyorsun? Nerede ise üniversiteler kapanıyor, öğretim görevlisi kalmadığı için.
Televizyonlardaki programları ben izlemiyorum. Bir zaman izliyordum baktım asıl tartışmalardan uzaklar, tat vermiyor, izlememeye başladım. Bunu, benim düşüncelerime ters şeyler söyleniyor diye söylemiyorum. Çoğu insan ‘Hayır’ demenin gerekçesini de doğru anlatmıyor zaten. ‘Evet’ diyenler zaten ne dediklerini kendileri de bilmiyor. Televizyon programlarına bilerek böyle isimleri çağırıyorlar sanırım. Halk gerçekleri öğrenmesin diye.
Sonuçta sevgili arkadaşım günler sayılı. Bakmışsın sabah kalkıp sandık başına gidiyoruz. Az zaman kaldı, iyi düşünmek gerekir. Geleceğimize biçim vereceğiz. Kararın ne olursa olsun, geleceğimize hayırlı olsun.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!