​Derinden gelen çığlığı duyuyor musunuz?
Coşkun Özbucak

​Derinden gelen çığlığı duyuyor musunuz?

Bu içerik 1863 kez okundu.
Reklam

 

         Ordu’da yaşanan doğa ve yaşam alanlarına yönelik saldırılar hız kesmiyor. Bu hafta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü internet sayfasındaki ÇED duyurularında patlama yaşandı. Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) süreci kiminde devam ediyor, kiminde de bitmiş.

         Kirazlimanı Mahallesi’ndeki taşocağının büyütülmesiyle ilgili ÇED süreci bitti. Fatsa’daki siyanürle altın ayrıştırma tesisi yanında ormanda ağaçlar kesilmeye başlandı, topraklar altüst ediliyor. Yine Fatsa-Ünye sınır mahallelerinde (köylerde) maden arama sondajları yapıldı. Projelerindeki sayıdan fazla sondajlar yapıldı. Ünye Erenyurt Mahallesi’nde (eskiden beldeydi) Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün yaptığı tahlillerde alüminyum ve kurşun oranı çok çok yüksek çıktığı için su içilemez raporu verildi ama bölgeye OSKİ tarafından su taşınmıyor. Halk aynı suyu tedirgin tedirgin kullanıyor. Melet Irmağı’na yol çalışması nedeniyle toprak dökülüyor, çakıl çıkarılıp işletmede yol için malzeme yapılıyor. İkisi de suç ama ‘dur’ diyen yok. Ormanlar, tarım arazileri ‘projelerle’ yok ediliyor. Saymakla bitmiyor.

         Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün internet sayfasından yayımlanan yeni projeler sırada.

         Fatsa ilçesi Örencik Mahallesi ve Sefaköy Mahallesi mevkindeki yapılması planlanan Kalker Ocağı Ve Kırma Eleme Tesisi Kapasite Artışı projesi;

         Ünye ilçesi limanda tekne imal ve çekek yeri projesi;

         Kabadüz ilçesi Akgüney Mahallesi’nde Bakır-Çinko- Kurşun maden ocağı projesi;

         Altınordu İlçesi Bayramlı Mahallesi (köyü) Kurşun- Çinko- Bakır maden ocağı;

         Altınordu İlçesi Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan kıyı düzenleme ve rekreatif amaçlı dolgu projesi; yine Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan başka bir kıyı dolgu ve rekreatif amaçlı proje var. Bu iki projede tartışılacak çelişkiler o kadar çok ki, süreç neyi gösterecek bakalım.

         Altınordu İlçesi Belde Evler Konut projesi;

         Bu projelerin kiminde ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilmiş, yapılanların olumsuzluğunu düşünenler için dava açma süreci başladı. Kimileri ise ÇED sürecinde. Bunların olumsuzluğunun olacağını düşünenler de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne karşı çıktıkları noktaları-konuları iletebilirler.

         Yapılanlar, yapılacak olanlar; süreç devam ediyor. Kulağınızı yere dayayın dinleyin. Siz derinden gelen çığlığı duyabiliyor musunuz?

********* 

         Filistin halkının katledilmesini şiddetle kınıyorum. Yıllardır süren katliamlara, sürgünlere karşı direnen Filistinlilere destek Siyonist İsrail devletine yaptırımlarla olur. Sorunun çözümü, Filistin halkının topraklarındaki işgalin sonlandırılması ve bağımsız Filistin devletinin kurulmasıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!