SINAV KAYGISI
Osman Kaya

SINAV KAYGISI

Bu içerik 292 kez okundu.
Reklam

            Sınav kaygısı, öğrencileri yine rahatsız etmeye başladı. Yaklaşan merkezi sınavlar, bu sınavlara hazırlanan öğrencilerde ve ailelerinde bir gerginlik oluşturmaktadır. Bu durum öğrenciye ve aileye olumsuz yansımadığı sürece normal kabul edilebilir. Ancak sınav kaygısı, öğrencinin ve ailesinin olağan yaşantısını ve psikolojisini olumsuz etkiliyorsa sakıncalıdır.

       Öncelikle şunu belirtmek isterim, konumuz sınavların gerekliliği veya gereksizliği değil. Bu ayrı konu. Üzerinde durmak istediğim, eğitim sisteminin şu an zorunlu bir parçası olan merkezi sınavların oluşturduğu kaygıdır.

       Sınavlara hazırlanan öğrencilerde biraz kaygı olması olumludur. Bu durum sınava çalışma ve başarma motivasyonunu artırır. Ailelerde de biraz bu kaygı olabilir. Çocuğun sınavlara hazırlanmasında gerekli önlemleri almada aileyi yönlendirir.

       Sınav kaygısı, yukarıda belirttiğim ölçülerde kaldığı sürece sorun oluşturmaz. Ne zaman ki öğrencinin ve ailenin davranışlarında, psikolojinde olumsuzluklar görülmeye başlanır. İşte o zaman sınav kaygısı yarar yerine zarar verir.

       Sınav kaygısını, yararlı durumdan zararlı duruma dönüştürmemek için neler yapmak gerekir? Öncelikle, sınavların istesek de istemesek de eğitim yaşantısının bir parçası olduğu gerçeğini kabullenmek gerekir. Bunu da doğal bir aşama olarak görüp abartmamak da en doğrusudur.

       Sınavlara, zamanında hazırlanmaya başlayıp planlı bir biçimde çalışmak yararlı olacaktır. Son anda bir çabayla sınavlara çalışmaya başlandığında,”konuları çalışamadım,öğrenemedim” kaygısı ağır basacaktır.

       Sınavlar, bir başlangıç ve bitiş değildir. Yalnızca bir aşamadır. Ayrıca, herkes her zaman her sınavda başarılı olamayabilir. Mücadeleci olup başarmak için çalışmaktan vazgeçmemek gerekir. Bir sınavı “ya hep ya hiç” olarak görmemek önemlidir.

       Ailelerin, çocukları üzerinde fazla baskı kurmayıp onların doğal ortamlarında planlı çalışmalarını sağlamalarının yeterli olacağını bilmeleri gerekir. Yine çocuktan yüksek beklenti içine girmek de sınav kaygısını artırır.

       Aslolanın çocuğun kendisi olduğu, sınav kazanıp kazanmamasının ikinci planda hatta önemsiz olduğu hissettirilmelidir. Çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığı sınav kazanmaktan çok daha önemlidir. Bu hiç unutulmamalıdır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR