Katılımı yüksek halkoylaması
Coşkun Özbucak

Katılımı yüksek halkoylaması

Bu içerik 1530 kez okundu.
Reklam

Ülkenin geleceğini belirleyen bir anayasa değişikliğine gidiyoruz. Tarih belli oldu. 16 Nisan’da dananın kuyruğu kopacak.
Anayasayı güçlüler yapar. Ama anayasanın şurasından burasından değişiklik yapmak ‘güçsüzlük’ belirtisidir. Çünkü desteğe gereksinim oluyor. 12 Eylül Darbecilerinin yaptığı 1982 Anayasası maddelerinde çok değişiklik yapıldı. Ama özünü hep korudu. Şimdi yapılmak istenen değişiklikle özüne dokunulmak isteniyor.
‘Evet’, ‘Hayır’ tartışmalarının toplumsal bölünme ve karmaşaya neden olabileceği sinyalleri çok güçlü. Dışlama ve karalama sınırı aşmış bulunuyor.
Uluslararası çelişkiler saflarda değişiklilere neden oluyor. Dün övgüler sıralanan ülkelere, liderlere bugün en sert eleştiriler sıralanıyor. Yarın kime neler söyleneceği belli değil. Savaşın boyutu değişiyor.
Ülke içinde ekonomik kriz en üst düzeyde. Bu nedenle ‘Varlık Fonu’ ortaya çıktı. Yabancı sermayeye sunulacak kaynak yaratıldı. Siyasi kriz de aşılacak gibi değil. Bu kadar baskı ve KHK’lerin göstergesi siyasi kriz. Yönetenlerin sıkıntısı olmasa baskı yapmalarına gerek var mı?
Ülke ekonomik ve siyasi krizin en yüksek aşamasında halk oylamasına gidiyor. Bu durum oylamaya katılım oranı etkileyecek gözüküyor. Türkiye’de oy kullanma bakımından en yüksek katılım 16 Nisan’da olacak gibi. 1982 Anayasası oylamasını dışarıda tutuyorum. Dipçik zoru ile gidildi ve sıkı denetimle ‘evet’ oyu kullanılması sağlandı.
16 Nisan’da Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna gidiş gelişler yaşanacak. Ek otobüsler, uçaklar konacak seferlere. Normal seferler yetmeyecek ikametgah adresinin olduğu yere gelmek isteyenlere. Oteller boşalacak, tatil yerleri sessizliğe bürünecek. Oylamanın ciddiyeti nedeniyle birbirini görmeyenler-göremeyenler görme fırsatını yakalayacak. Artık bu olağanüstü haftayı fırsata çevirmek isteyenler de olacak. Uyanık olmak gerekir.
Özellikle öğrenciler memleketlerindeki ikametgahlarını almamış oluyor. Her sandık zamanı memleketlerine gitme fırsatı yakalıyorlar. Bu kez üniversite öğrencileri yüzde yüz oy kullanır sanırım. Seçim zamanları böyle olmuyordu.
Sandık başına, ‘evet’ diyenler mi yoksa ’hayır’ diyenler mi daha çok gidecek bakalım. 16 Nisan Anayasa değişikliği için yapılacak halk oylaması hayırlı olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!