Şehir Hastaneleri
Coşkun Özbucak

Şehir Hastaneleri

Bu içerik 802 kez okundu.
Reklam

Sağlık Bakanı Akdağ geçen hafta Ordu’ya geldi ve 800 yataklı şehir hastanesi ‘müjdesi’ verdi. Ordu İl Sağlık Müdürü İsmet Kolomuç ise şehir hastaneleri yapıldıktan sonra Devlet Hastanesi’nin ve Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yıkılacağını açıkladı.
Müjdeymiş gibi yapılan açıklamalarda sözü geçen ‘şehir hastaneleri’ nedir, nasıl işletmedir, bu konuda bir açıklama yapmıyorlar ama ben yapayım.Yavuz Sultan Selim, Osman Gazi Köprüsü’nde olduğu gibi kamu-özel ortaklığıyla kurulacak şehir hastanelerine devlet garantisi getiriliyor. Yüzde 70 doluluk garantisi verilen şehir hastaneleri bu orana ulaşamazsa fatura yine halka kesilecek. Şehir Hastanesi 800 yataklı olacakmış, 560 yataktan aşağı hasta olursa ne olacak? Aradaki farkı köprülerde olduğu gibi devlet halkın parasıyla ödeyecek. Hastaneleri yapan şirketler, görüntüleme, laboratuvar, bilgi işlem, güvenlik, gibi tüm hizmetleri alabilecek. Devlet bu hizmetler karşılığında şirketlere ‘hizmet bedeli’ adı altında para verecek. Şirketler ayrıca hastanelerin çevresine kurdukları ticari alanları işletebilecek. Bu gelirler KDV, damga vergisi ve harçlardan muaf olacak. Köklü devlet hastaneleri de “kampus dışı ticari alan” adı altında bu şirketlerin kullanımına verilebilecek. Yani şehir hastaneleri sağlıkta yapılan özelleştirme girişimlerinin son halkalarından biridir. Devlet halkın sağlığından elini çekiyor, tümüyle özele devrediyor. Hastaneler hastaları tamamen müşteri olarak değerlendirmeye başlayacak.
Sağlık anlayışı, insanların hasta olmasını engellemek olması gerekirken; hasta edip tedavi etme süreci gelenekleştirildi. Hastayı müşteri olarak görenlerin sağlık politikası da böyle olur. Şehir hastanesi gerçeği bu kadar da değil.
Yıkılacak denen hastanelerin arazileri ne olacak ona bakalım. Kamu destekli özel hastane işletmesi konumunda olacak olan şehir hastanesini yapanlara ‘eski’ hastanelerin arazileri de veriliyor. Buralara ne yaparlar şirketin bileceği iş. Devlet Hastanesi ve Eğitim Araştırma Hastaneleri arazilerine en kazançlı yatırım ne olur, şirketler buralara ne yapabilir herkes tahmin edebilir.
Bir diğer değerlendirilmesi gereken ise, hastanelere yapılan yeni yatırımların çöpe gitmesinin hesabının kimin vereceği konusudur. Devlet Hastanesi’ne ek bina yapılalı kaç yıl oldu ki, şimdi yıkılacağı çok rahatlıkla söylenebiliyor. Halkın paraları bu kadar kolay çöpe atılabiliyor.
Bir diğer sorun da şehir hastanesinin şehir dışında olacağı ve halkın sağlık kurumuna ulaşımın zorlaşacağıdır. Bu, diğer can alıcı sorunlar yanında yok hükmünde.
Sonuç olarak; şehir hastaneleri projesi, halkın sağlığının özel şirketlerin insafına terk etmektir ki, bunlara göre hasta müşteridir.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
"İYİ BİR EKİBİMİZ VAR"