Kim, kime oy verir?
Coşkun Özbucak

Kim, kime oy verir?

Bu içerik 2439 kez okundu.
Reklam

 

         24 Haziran seçimi için cumhurbaşkanı adayları tamam, sıra milletvekili adaylarında.

         İttifaklar da tamam. Milletvekilliği için yapılan ittifaklar tartışılmıyor. İttifak yapanlar ve tek başına seçime girenler kendi cephelerinden hesaplarını yapıyorlar.

         7 Haziran seçiminde olduğu gibi 24 Haziran seçiminde de HDP ve destekleyen partiler sürecin belirleyicisi olacak. Tartışılmıyor gibi gözükse de akılları meşgul eden bu.

         Cumhurbaşkanlığı seçimi bakımından ikinci oylamada Erdoğan’ın karşısında yarışacak olan adaya HDP oy verir mi- verecek mi diye soruluyor. Bu soru HDP’nin belirleyici olduğunu gösteriyor. CHP-İP-SP-DP ittifakının oyları ne yapılırsa yapılsın %51 olamayacak. Buna karşın AKP-MHP ittifakı da % 51’e ulaşamayacak. Herkes HDP hakkında yorumlar yapıyor. Erdoğan’ın karşısında yer alacak adaya oy verir mi diye soranlar eksik soru soruyor. Soru şu olmalı: ‘Demokratik parlamenter sisteme geçiş’ sözü veren tüm adaylar, 2. turda Başkanlık sisteminin temsilcisi Erdoğan’ın karşısında yarışacak adayı destekleyecek mi? Parti ve aday adı söylemeye gerek olmadan sorulmalı. Tüm adaylar ve partiler bunun sözünü vermeli. Yani, hangi aday yarışıyorsa diğerleri destekleyecek anlayışı egemen olursa anlamlı olur. Yoksa tartışma ‘demokratik parlamenter sistemi’ savunanları böler. HDP destekler mi diye soranlar önce “HDP adayı Demirtaş’ı biz destekler miyiz?” diye önce kendilerine sormalılar.

         Milletvekilliği bakımından süreç başka. Birinci turda milletvekilleri seçilmiş olacak. Blok kuranlar avantajlı oluyor. Baraj engelinden kurtulmuş oluyorlar. % 1 oyu olan da milletvekili çıkarma şansını yakalıyor. Seçime girme hakkı olanlardan ittifak dışı bırakılan HDP bu konuda da belirleyici olacak. HDP’nin barajı geçmesi AKP’nin milletvekili sayısını olumsuz etkilerken barajı geçememesi AKP için ballı börek olacak. HDP’nin çıkarması gereken milletvekillerin % 90’ı AKP’nin milletvekili adaylarından oluşacak. Böylece AKP-MHP bloğu Meclis çoğunluğunu kolaylıkla elde edebilecek. HDP barajı geçerse şu anının muhalefet gücünün Meclis’te çoğunluk olmasına şaşırmayız.

         Kabul edelim ya da etmeyelim; sevelim ya da sevmeyelim ortada bir gerçek var ki,7 Haziran seçiminde olduğu gibi anahtar güç HDP. AKP-MHP bloğu da CHP-İP-SP-DP bloğu da bunu biliyor.

         Gün geçtikçe tartışmalar daha belirgin olacak. 24 Haziran Türkiye için bir dönüm noktası. Virajı dönünce bir duvara mı toslayacağız yoksa düz bir ovaya çıkıp hızla ilerleyecek miyiz, göreceğiz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!