GERÇEK BAŞARI
Osman Kaya

GERÇEK BAŞARI

Bu içerik 287 kez okundu.
Reklam

 

 

       Eğitim kurumlarımızda(ortaokul ve lise düzeyi) eğitim-öğretim sürecinin içinde bulunan öğrencilerin başarıları nasıl ölçülmektedir? Bu ölçme ve değerlendirme sonucunda oluşan veriler her durumda, öğrencinin başarılı veya başarısız olduğu anlamına gelir mi? Başarılı öğrenciler başarı sağladıkları notları aldıkları için kendilerini gerçekleştirmiş sayılır mı? Bu sorulara yanıt arayacağız.

       Burada üzerinde durduğum ortaokul ve lise düzeyidir. Öncelikle okullarda başarı tüm derslerde alınan notlarla ölçülmektedir. Bu notlar öğrencinin bir üst sınıfa geçmesine, takdir ve teşekkür belgesi almasına, diploma notuna yansıyarak bir üst okula giderken sıralamasının yerine etki etmektedir.

       Öncelikle okullarda yapılan bu sınavların şu andaki koşullarda belirleyici olması kaçınılmaz gibi gözükmektedir. Ancak bu ders sınavlarının öğrenci üstündeki baskısını ve yukarıda saydığım etkilerini azaltmak gerekir. Çünkü yalnız not için çalışan öğrenci, istediği notu aldıktan sonra öğrendiklerinin önemli bir bölümünü unutur. Bu da eğitim-öğretim çalışmalarının kalıcılığını azaltır. Yalnızca not almak için ders çalışan ve bu notu aldıktan sonra öğrendiği bilgiye değer vermeyen bir öğrenci kitlesi karşımıza çıkmaktadır.

       Öğrenciler, sınav ve not baskısı altında yaşlarının gereği olan spor, edebiyat, tiyatro, resim, müzik vd. etkinliklere çok zaman ayıramadığı için kişilik ve fiziksel gelişimlerini istedikleri veya olması gerektiği biçimde gerçekleştiremiyor. Bu durum derslerde not başarısını sağlamış ancak yeterince mutlu olmayan bir öğrenci kitlesiyle karşılaşmamıza yol açıyor.

       Bundan dolayı okullarımızda öncelikle spor ve sanat derslerinin zorunlu olması, ders saatlerinin yeterli düzeyde bulunması gerekmektedir. Ayrıca, okullarda ders dışı etkinlik ve kulüp çalışmalarının bu doğrultuda zenginleştirilmesi yararlı olacaktır.

       Yalnızca aldığı yüksek notlarla bir öğrencinin iyi ve tam eğitim aldığını düşünmek doğru değildir. Öğrencinin ilgi ve yeteneğine göre değişik dallarda da kendini gerçekleştirmesi gerekir.

       Aksi durumda, derslerden ve sınavlardan istenilen notu alan ancak kişilik, fiziksel ve toplumsal gelişimi eksik kalan öğrenciler hep karşımıza çıkar. Gerçek başarı, öğrencilerimizin her yönüyle ve mutlu olarak kendilerini geliştirmeleridir.

      

      

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!