Sandığa gitmek
Coşkun Özbucak

Sandığa gitmek

Bu içerik 2384 kez okundu.
Reklam

Demokrasinin yalnızca sandık olmadığını biliyoruz ama sandıksız da demokrasi olmuyor. Seçimler yapılır, görüşler sorulur; bu nedenle de sandığa gidilir, oy kullanılır.
Sandığa gidip oy kullanmanın gerekli olup olmadığı hep tartışılır. ‘Değişen bir şey olmayacak.’ denerek de sandığa gitmeyen oluyor, ‘Seçim bir aldatmacadır.’ diyenler de var sandığa gitmeyenlerden. Genel anlamda sandığa gidip oy vermenin gerekli olup olmadığını; siyaseten nasıl bir tutum içinde olmamız gerektiğini burada tartışmaya gerek yok. 16 Nisan Referandumu’nun önemini kavramak gerekir ve sandığa firesiz katlımın sağlanması için çaba harcamalıyız.
Anketler yapılıyor ve sandığa gitmeyeceklerini söyleyenler var. Bir partinin ‘boykot’ çağrısı ile yurttaşın ‘sandığa gitmeme’ kararı arasında fark var ama yine aynı kapıya çıkıyor.
16 Nisan Referandumu önemli bir dönemeç. Yürütme, yargı tek elde toplanırken yasamanın görevi KHK ile tamamlanacak. Yani yetki tek elde toplanıyor. Eğer ‘evet’ çıkarsa yetkiler tek elde toplandığı gibi, seçim fiili olarak iki partili sisteme dönüşecek. Öyle ki, Meclis’in ömrü cumhurbaşkanı olan kişinin iki dudağı arasından çıkacak söze bağlı. Seçim zamanı gelmeden ‘Meclisi fesih ederim, yeni seçime giderim’ diyerek milletvekillerin başında Demoklesi’n kılıcını sallayabilir.
Sandığa gitmemek de aslında ‘evet’ demek anlamına geliyor bu referandumda. Çünkü ‘boykot’ ya da ‘sandığa gitmeyi düşünmüyorum’ diyenler kesinlikle ‘hayır’ bölümünde yer alanlardan oluşuyor. Bu da ‘evet’ tarafına yarıyor.
TBMM’de yapılan oylamadaki boykotla, halk oylamasındaki boykotun birbiriyle yakından uzaktan benzerliği yok. TBMM’de 330 oy gerekli idi, ‘hayır’ oyunun ya da ‘boykotun’ etkisi yok ama referandumda sandığa gitmemek farklı. Referandumda oran sandığa gidenlere göre belirlenecek. Oy kullanmayanlar değerlendirmeye alınmayacak ama belirttiğim gibi sandığa gitmeyenler, boykot yapanlar bir yönü ile ‘evet’ demeyecekleri için ‘hayır’ oyuna zarar vermiş oluyorlar.
“ ‘Evet’ de çıksa, ‘hayır’ da çıksa kapitalist sistem devam edecek, sömürü ve talan durmayacak.” diyenler de az değil. Ancak bilinmeli ki, ‘evet’ çıkarsa kapitalizme, sömürüye karşı, hak ve özgürlükler mücadelesi daha da zorlaşacak. ‘Hayır’ çıkarsa yeni demokratik kazanımların yolu açılmış olur; sömürüye ve talana karşı örgütlü mücadelenin olanakları genişler.
16 Nisan Referandumu’nda sandığa gitmeyenler, ülkenin olumsuzluğa, karanlığa doğru yol almasının da sorumlusu da olacaklar. Bunu da bilmeliler.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!