TALEPLER
Coşkun Özbucak

TALEPLER

Bu içerik 2073 kez okundu.
Reklam

 

        Dün, 1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Birlik ve Mücadele Günü idi. Bugün ise, fındık üreticilerinin Ordu’dan 2018 yılı için birlikte ses vermeye başlamalarının ilk günü.

         Türkiye genelinde meydanlar doldu, taştı. Ordu’da ne kadar başarılı olundu değerlendirilmesi gereken bir durum. Kamu emekçileri ne kadar etkili oldu, partilerin katlımı nasıldı, işçi sendikaları neredeydi, hepsi değerlendirilmeli, tartışılmalı mutlaka ama şartları da dikkate almak zorundayız.

         Seçim sürecinde yapılan 1 Mayıs’ı yaşadık. OHAL nedeniyle grev yapma olanağının kalmadığı bir süreçteyiz. Bu konuda övünerek açıklama yapmaktan da sıkıntı duyulmadığını iyi biliyoruz. Grev hakkını kullanamayan işçiler seçimde de kararını buna göre verecektir mutlaka.

         Başbakan “ Bedelli askerlikten” söz ederken parti sözcüsü gündemlerinde böyle bir şeyin olmadığını belirtebiliyor. Hatta şehitlere saygısızlık diyerek Başbakanı boşa düşüren açıklamalar da oldu. Böyle bir iktidarla karşı karşıyayız. 

         Talepler çok. İşçinin, emeklinin, kadının, işsizin, gencin… saymakla bitmez. Talepler var da dinleyen var mı?

         Sorun da bu. Talepler olur; dinleyen de. Böylece sorunların çözümü için bir yol haritası çizilir. En önemlisi, taleplerini dile getirenlerin olup olmaması. Önce, talep olmalı. Tüm Köy Sen Ordu Şubesi bugün bir panel düzenliyor. Fındıkta yaşanan sorunlar ve çözümlerini tartışıp taleplerini dile getirecekler. Bu talepler dile geldikten sora takibi de yapacaklar mutlaka.

         Talepleri duyması gerekenler ne yapacak? Yine duymazdan gelip piyasayı tüccarın ve ihracatçıların belirlemesine mi bırakacaklar? Bu zamana kadar böyle oldu, bundan sonra da böyle olmaması için çaba gerekiyor. Farklı bir şey olursa da şaşırırız ve seviniriz.

         Üretici köylünün talepleri duyulmadığında (duymak istenmediğinde) yapılacak iş, duyanları bulmaktır. Tarımda-fındıkta sorun çözücüsü iktidardır. Tarım politikasının nasıl olması gerektiğine iktidarlar karar verir. Yasaları onlar çıkarır, uygulama ona göre yapılır. Serbest piyasa kuralı yasalarla yani hükümetin tercihine göre olmadı mı? O nedenle talepleri duyması gerekenlerin niteliği de çok önemli.

         Talepler ve seçimler iç içe geçti. Bu zamana kadar dillendirilen taleplerin hangileri gerçekleşti ya da gerçekleştirilmek istendi dikkate alınmalı.

         Kimin talebi varsa dillendirmeli ve seçimde de ona göre tercih yapılmalı. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı