“Memlekette Namuslu Adam Kalmamış…”
Ufuk Ersoy

“Memlekette Namuslu Adam Kalmamış…”

Bu içerik 400 kez okundu.
Reklam

Haber fıkra gibi, aynen şöyle. Adana'da Adem E.'nin çaldığı bisiklet, elini yüzünü yıkamak için girdiği camide, bir başka hırsız tarafından çalındı. Bisikletin bulunması için polise başvuran Adem E. (52), sorgusunda suçunu itiraf etti, "Camide hırsızlık olur mu? Memlekette namuslu adam kalmamış" dedi.

 

Olay, Seyhan ilçesi Sucuzade Mahallesi'nde meydana geldi. Adem E., İbrahim Vuranay'a ait bisikleti iş yerinin önünden çaldı. Bir süre bisikletle gezen şüpheli, yorulunca elini yüzünü yıkamak için yol üzerindeki camiye girdi. Elini yüzünü yıkayan Adem E., geri döndüğünde duvar kenarına bıraktığı bisikletin çalındığını fark etti. Adem E., emniyete giderek, bisikletinin çalındığını söyleyip bulunmasını istedi. Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, Adem E.'ye bisikletin markasını ve ne kadara aldığını, faturasının olup olmadığını sordu. Şüphelinin çelişkili ifadeler vermesi üzerine kuşkulanan polis, Adem E.'yi çapraz sorguya aldı. Sorguda, Adem E., suçunu itiraf etti, "Bu bisikleti dolaşmak için çaldım. Camiye girip elimi yüzümü yıkamak istedim. Başka hırsız da gelip benden çalmış, camide hırsızlık olur mu? Memlekette namuslu adam kalmamış" dedi.

         ******

         Çalıyoruz… Çaldırıyoruz…

         Artık o hale gelmişiz ki; başkalarının malını çalan hırsızlar dahi kendi çaldığı malını, bir başkasına çaldırabiliyor. Üstelik kutsal bir mekânda, bir camide.

         Aslına bakarsanız hırsız haklı. Camide bile bu memlekette hırsızlık oluyorsa, kurduğu cümlede pek haksız değil. Kimbilir belki de bu durumda söylenebilecek en uygun cümle bu. “Memlekette namuslu adam kalmamış…”

         Hırsızlık yapan bir hırsızın namustan bahsediyor olması asıl gariplik değil mi?

         “Memlekette namuslu adam kalmamış…” İçinde bulunduğumuz ahlaki durumun boyutunu anlamamız açısından önemli bir haber bence. Çalan hırsız pişkin bir vaziyette namustan, ahlaktan bahsediyor.

         ******

         Vahim olan, bu memlekette “namus” gibi önemli bir kavramın halkı soyup soğana çeviren, vicdansız bir hırsızın ağzından duyulması.

         Çok vahim olan, “Memlekette namuslu adam kalmamış…” Bir memlekette namuslu adam kalmadığını herkesten önce vatandaşın malını, mülkünü hiç acımadan çalabilen bir hırsızın dile getirmesi.

         Çok çok vahim olan bir şey var ki; bence bu araştırılması gereken bir durum.

         Peki, biz nasıl bu hale geldik?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"