​Adaylar ve gündem
Coşkun Özbucak

​Adaylar ve gündem

Bu içerik 2594 kez okundu.
Reklam

 

         Her yerde seçim konuşuluyor. OHAL ve KHK’lerle yaşıyoruz ve seçimi de bu şartlarda yapacağız.

         Cumhurbaşkanı adayı tartışmaları sürerken milletvekili aday adayları da ortaya çıkmaya başladı. Yine yazacağım. Seçime hazırlananlar iki grupta toplanıyor. Başkanlık sistemini savunanlar, parlamenter sistemi savunanlar diye. Parlamenter sistemi savunanlar arasında farklılıklar olsa da ortak ve önemli noktaları Başkanlık Sistemi karşıtı olmaları.

         Başkanlık sistemine göre cumhurbaşkanı adayının kim olacağı önemli ama parlamenter sistemi savunanlar bakımından o kadar önemli değil. Çünkü parlamenter sistemi savunanlar kazandığında anayasa değişikliği ile Başkanlık Sistemine son verecekler, cumhurbaşkanın yetkilerini kısıtlayacaklar. Bir hafta içinde adaylık tartışmaları sonlanacak.

         Seçim tartışmaları devam ederken 1 Mayıs Birlik ve Mücadele Günü de yaşanacak. OHAL döneminde grevlerin yaptırılmadığının söylendiği günlerin hemen arkasından yapılacak olan 1 Mayıs çok önemli. Hatta seçim süreciyle birleşmesi önemini daha da artırdı. İşçiler ve emekçiler nasıl bir Türkiye istediklerini katılımı büyüterek ve taleplerini yüksek sesle haykırarak ifade edecekler –etmeliler. Yoksa Başkanlık Sistemi sonrası OHAL dönemleri de aranır duruma gelinecektir.

         Ordu’da 1 Mayıs’tan sonra 2 Mayıs’ta da TÜM KÖY SEN tarafından “Tarım-Fındık Sorunları ve Çözüm Yolları” paneli yapılacak. 1 ve 2 Mayıs günleri işçi, emekçi ve üretici köylülerin taleplerini dillendirdikleri günler olacak. Talepler dillendirildiği ölçüde etki yapar. Kendi kendine dert yananların, söylenenlerin hiçbir sorunu çözüm bulamazken sorunlar daha da içinden çıkılmaz hale gelir.

         Yani seçim ve geçim iç içe geçmiş durumda.  Hem seçimle ülkemin demokratikleşmesi sürecine müdahale edilecek; hem de geçim derdimizin olmaması için emeğimize ve ürünümüze sahip çıkmak zorundayız.

         Ekonomi kötüye gidiyor, paramızın değeri düştükçe düşüyor. Ücretler eriyor; piyasada her şeye zam üstüne zam geliyor, devamı olacağı kesin gözüküyor. Yoksulluk, açlık, işsizlik oranı büyüyor.

         Sabah akşam seçim gürültüsüne ekonomiyi konuşma olanağı kalmadı. Konuşulmasa da günlük yaşam her şeyi ortaya koymakta.

         Seçime az kaldı. Türkiye tarihe geçecek en hızlı seçimi yaşayacak.  Bu seçim hem ülkemizin demokratikleşmesinin hem de yoksulluk ve açlık durumunun hangi rotada devam edeceğini de belirleyecek. Az zaman kaldı.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor