KÖY ENSTİTÜLERİ
Osman Kaya

KÖY ENSTİTÜLERİ

Bu içerik 284 kez okundu.
Reklam

 

       Köy Enstitülerinin 78. kuruluş yıldönümü 17 Nisan’da türlü etkinliklerle kutlandı. Köy Enstitüsü mezunu öğretmenler ve bu konuda araştırma yapan eğitimciler Köy Enstitülerinin önemini anlattılar. Bizler de günlük eğitim sorunlarımızla uğraşmaya ve bu sorunlara çözüm yolları bulmaya devam ediyoruz.

       Köy Enstitüleri 17 Nisan 1940 tarihinde kuruldu.1953 yılında ise kapatıldı. Köy Enstitüleri kurulduğunda Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, İlköğretim Genel Müdürü İse İsmail Hakkı Tonguç idi. Yurdumuzun değişik bölgelerinde tam 21 Köy Enstitüsü kurulmuş.

       Köy Enstitülerinde 7 yılda 8 bin eğitmen yetiştirilmiş. Her öğrenci her yıl 25 klasik yapıt okumaktaymış. Öğrencilerin ders-zaman planlamasında % 50 kültür derslerine,% 25 ziraat derslerine, %25 teknik derslere ayrılmıştır. Derslerin büyük bölümü uygulamalı işlenmektedir. Köy çocukları bu dersler sayesinde, bilim, sanat, teknik, hayvancılık, tarım vd. birçok alanda uygulamalı eğitim almıştır.

       Köy Enstitülü eğitmenler ve öğrenciler, kendi okul binalarını yapmışlar; kendi yiyecekleri tarım ürünlerini yetiştirmişler; kendi ihtiyacı olan hayvanları beslemişler ve yaşadıkları birimlerin ve araç-gereçlerin bakım ve onarımlarını kendileri yapmışlardır.

       Köy Enstitülü eğitmenler ve öğrenciler tüm bu bilgi ve deneyimlerini yaşadıkları köydeki köylülerle paylaşarak onların da gelişimine katkı sunmuşlardır. Ayrıca, köylüye okuma-yazma kursları verilerek köylünün eğitilmesi sağlanmıştır.

      Köy Enstitülerinin eğitim tarihimizdeki yerini ve önemini bir yana, bugün eğitim sistemindeki sorunların çözümünde, dünyada neredeyse örneği çok az olan Köy Enstitüsü sisteminden nasıl yararlanabiliriz? Bu sorunun yanıtı üzerinde düşünmeye zaman harcamak gerekir, diye düşünüyorum.

      Köy Enstitülerinin kurulduğu yıllarda, yurdumuz nüfusunun önemli bir bölümü köylerde yaşamaktaydı. Bugün ise köyden kente göçler sonrası köyde yaşayan nüfus önemli ölçüde azalmış, nüfusun önemli bir bölümü ilçe ve il merkezlerine yerleşmiştir. Tüm bunlara rağmen köylerde yaşamaya devam eden bir nüfus vardır. Bu nüfus içinde köyde yaşamını sürdürecek bir kesim bulunmaktadır. Bunlar tarım ve hayvancılık vd. üretim çalışmalarıyla köylerde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar.

       Öncelikle köylerde yaşamını sürdüren ve sürdürmek isteyen bu insanların çocuklarının köy enstitüsü sistemiyle eğitilmeleri köylerin/tarımın/hayvancılığın gelişimi ve köye geriye göç konusunda etkili olacaktır.

       Bunun dışında, eğitim sistemimizde Köy Enstitüleri gerçeğinden alınacak dersler vardır. Bunların çoğu bu konuda araştırma yapanlarca zaten kitaplar dolusu yazılmıştır. Bunların günümüze uyarlanıp eğitim sistemimizde uygulanması birçok çözülemeyen eğitim sorununa çözüm olacaktır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!