Gündem seçim
Coşkun Özbucak

Gündem seçim

Bu içerik 2686 kez okundu.
Reklam

 

 

         Sokaklarda, kahvehanelerde, evlerde; piknikte, yemekte: televizyonlarda, gazetelerde gündem tek, 24 Haziran Erken Seçimi.

         Söyleşinin konusu ya seçimle başlıyor ya da hemen seçime geliyor. Soru hazır: “Seçim hakkında sen ne düşünüyorsun? Sonuç ne olur? Adaylar kimler olabilir?”  Bunun gibi sorular ve yanıtları gündemin konuşulanları.

         Erken seçim kararının baskın niyetiyle yapıldığı da çok konuşulan konulardan.

         Ben farklı bir konuya değineceğim seçim süreci bakımından. Çok parti olmasına karşın iki ana grup var. Biri, AKP-MHP cephesi, ikincisi de diğerleri. Biri “”BAŞKANLIK SİSTEMİ”  savunucusu; diğerleri de PARLAMENTER SİSTEM savunucusu. Yani 16 Nisan Referandumunun yenilenmesi anlamına gelen bir seçim yaşayacağız. Ana eksen bu olacak. Ekonomi, sosyal haklar, dış politika vb. peşinden gelecek.

         Başkanlık sistemini savunanlar bakımında parti başkanının aday gösterilmesi doğal. Onların anlayışına göre her şeyi cumhurbaşkanı belirleyecek. Peki, parlamenter sistemi savunan bir partinin genel başkanının aday gösterilmesi doğru mu? Bana göre yanlış. Böyle düşünme nedenini de açıklayayım.

         Parlamenter sistemi savunan bir partinin lideri cumhurbaşkanı olduğunu düşünelim.  Seçildiği zaman partisinden istifa edecek mi? İstifa etmezse savundukları sisteme uygun olmaz. Seçildiklerinde 5 yıl BAŞKANLIK SİSTEMİNİ Mİ sürdürecek? Beş yıl sonra mı parlamenter sisteme geçilecek? Birbiriyle çelişiyor.

         Parlamenter sistemi savunanların yapacağı basit aslında. Genel başkanı aday göstermemeli. Seçilen cumhurbaşkanı göreve devam edecek ama bir yıl içinde (belki de hemen) anayasa değişikliği ile yetkileri kısıtlanmalı. Anayasa değiştikten sonra da barajsız demokratik partiler ve seçim yasasıyla erken seçime gidilmeli. Erken seçime gidilse de cumhurbaşkanı göreve devam etmeli. Parlamenter sistemi savunanlar başka yöntemi düşünmemeli. (Bu kuralı daha önce de yazdım. Yazmaya da devam edeceğim.)

         Yoksa PARLAMENTER SİSTEMİ savunanlar seçilince BAŞKANLIK SİSTEMİNİN ‘olanaklarıyla’ KHK’lerle demokrasi mi getirmek istiyorlar? Böyle düşünüyorlarsa yanlış yaparlar.

         Gündem seçim ya, yatıp kalkıp seçimleri konuşacağız. Sayılı günler geçer. Seçim de biter. Biter de nasıl biter, önemli olan da bu.

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor