​Nasıl bir seçim?
Coşkun Özbucak

​Nasıl bir seçim?

Bu içerik 2416 kez okundu.
Reklam

         Erken seçim olasılıkları tartışılıyordu ama bu kadar erken beklenmiyordu. Erken seçimler neden yapılır, şartlar nasıl oluşur uzun uzun değinmeyeceğim. Zaten şartlar ortada, yönetim krizi, ekonomik çöküş, Suriye’deki savaş, insanların yarınlarıyla ilgili karamsarlığı, işsizlik, tarımda yoksullaşma vb. çoğaltılabilir. Bunların tek sorumlusu da hükümet-iktidar demek yanlış olmaz. Zor durumda olunmasaydı erken-baskın seçim kararı alınmazdı.

         Erken seçim talebi karşısında neler söylenmişti, nasıl suçlamalar yapılmıştı uzun uzun bunlara da değinmeyeceğim. Ama sonunda suçlayanlar ‘erken seçim’ kararı aldılar.

         Bu yazı yayımlandığında seçime iki ay kalmış olacak. Deriz ya ‘Burası Türkiye, 24 saatte de çok şeyler değişir.’ diye. İki ayda neler neler değişmez ki.

         Herkes Cumhurbaşkanın kim olacağı üzerinde tartışıyor. Anayasa değişikliği yapanlar bunu tartışabilir ama ‘Tek parti tek adam yönetimi’ anlamına gelen bu sistemi istemeyenlerin tartışması başka olmalı. Seçim kazanıldığında nasıl bir değişikliğe gidileceği, yeniden erken seçimin ne zaman yapılacağı dillendirilmelidir.

         Bu da yetmez. Demokratik ortamın sağlanmasına bağlı olarak özelleştirmelerin, tarımda dışa bağımlılığın, işsizlik ve yoksulluğun yok edilmesi için de çıkış yolları çok iyi anlatılmalı.

         Bunlar da yetmez.  Halkın demokratik, ekonomik, sosyal kazanımları için 60 gün nasıl değerlendirilecek? Buna da olumlu bir yanıt vermek zorunluluğu var. İktidar bileşenleri yeni seçim sistemine göre yeniden iktidar olabilecekleri desteğe sahip değil. İktidara talip olanlar ise şu an itibariyle darmadağınık. Önce buna çözüm bulunmalı.

         Yayını geren avcı avına odaklanamadığı sürece hedefi vuramaz. Seçimde de hedefe iyi odaklanmak gerekiyor. Tartışmalar büyüyecektir. Rakipler, karşısında bulunanlarda iç çelişki çıkarmaya çalışacaktır. Bunda şaşıracak bir durum yok. Önemli olan hedefe odaklananların başka avcıların ne yaptığıyla ilgilenmemsidir. Seçim de böyle. Şu an bir iktidar var. Tartışmalar bunun üzerinden giderse anlamlı olur. Yoksa muhalefette olanların birbiriyle uğraşması hedefe odaklanmayı önler.

         İki ay var. Partilerde adaylıklar konusunda da iç tartışmalar yaşanabilir. Türkiye’nin bu koşullarında ön seçim vb. anlamını yitirdi. Acilen adayları merkezin belirlemesine bırakıp çalışmalara hız vermek anlamlı olur. Zaten muhalefet kazanırsa anayasa değişikliği yaparak barajsız ve demokratik biçimde yeniden erken seçim yapmayacak mı? O zaman bu seçim geçici, seçilecek milletvekilleri de geçici olacak. Eğer muhalefetin böyle bir projesi yoksa kazanma şansı da yok.

         Tartışmalar devam edecek, herkes eteğindeki taşı dökecek.       

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!