Bilimin Işığında Eğitim Yönetimi
Osman Kaya

Bilimin Işığında Eğitim Yönetimi

Bu içerik 314 kez okundu.
Reklam

 

         Eğitim yönetimi, eğitim bilimi dallarından biridir. Şu anda birçok üniversitenin eğitim bilimleri bölümü ve eğitim yönetimi, teftişi, planlaması ve ekonomisi dalı bulunmaktadır. Bu dalda yüksek lisans ve doktora öğrencileri eğitim görmektedir. Ancak bu alanı bitirenlerin çok azı eğitim yöneticiliği yapabilmektedir. Çünkü eğitim yönetimi alanında yapılan bu eğitimin eğitim yöneticisi olmada çok önemli bir etkisi yoktur. Puanlamada 3-5 puan gibi katkıya sahip oluyor bu alanda yüksek lisans veya doktora yapanlar.

         Eğitim yöneticiliği, diğer yöneticilik alanları gibi bir uzmanlık gerektirir. Öncelikle eğitim yöneticisi olacakların eğitimin içinden yani öğretmenlikten geliyor olması gerekir. Bunun için zaten üniversiteler eğitim yönetimi alanlarına yüksek lisans öğrencisi alırken belli bir süre öğretmenlik yapma koşulu ararlar.

         Eğitim yöneticilerinin öğretmenlikten gelmelerinin dışında ikinci en önemli özelliklerinin de eğitim yönetimi, teftişi, planlaması ve ekonomisi alanında en az yüksek lisans eğitim almış olmaları gerekir. Bu alanda yeterli eğitim yöneticisi adayı bulunamıyorsa bu eğitimi alanlara eğitim yöneticisi olma önceliği verilmelidir. Bu eğitimi almayıp görevlendirilen eğitim yöneticilerine de bu eğitimi belli bir sürede tamamlama zorunluluğu getirilmelidir. Bu eğitimi tamamlamayanların yöneticiliği sonlandırılmalıdır.

         Eğitim yöneticiliği, yalnızca sözlü sınavda sorulan 3-5 soruya doğru yanıt vererek yapılabilecek bir görev değildir. Kariyer ve liyakat olmadan eğitim yöneticiliği yapılamaz. Yapılsa da gerçek anlamda başarılı olunamaz.

         Şu anda eğitim sistemimizde yaşanan sorunların okul kaynaklı olanlarının çoğu kariyer ve liyakat sahibi olmayan eğitim yöneticilerinden kaynaklanmaktadır. Kişisel çabalarıyla başarı sağlayan eğitim yöneticileri bu genellemenin dışındadır.

         Yalnızca okul müdürlüğü için değil, ilçe ve il yöneticilikleri için de eğitim yönetimi eğitimi belgesi aranmalıdır. Yönetim, denetim, ekonomi ve planlama disiplinleri konularında gerekli eğitimi almayan bir eğitim yöneticisi, ya el yordamıyla bu görevi öğrenmeye çalışacak ya da çevresinde bu görevi bir biçimde yapan kişilerden yardım alacaktır. Her iki durumda da zaman kaybı ve birçok yanlış uygulama kaçınılmaz olacaktır.

         Eğitim alanında yapılan yanlış uygulamaların bedelini ise öncelikle öğrenciler, sonrasında veliler ve ulus olarak hepimiz öderiz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!