Merdiven
Coşkun Özbucak

Merdiven

Bu içerik 2902 kez okundu.
Reklam

 

 

                       “Ağır, ağır çıkacaksın bu merdivenlerden,

                               Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak,

                               Ve bir zaman bakacaksın semâya ağlayarak...”

               Bu şiir Ahmet Haşim’e ait. Şiir üzerine yazmayacağım ama konu merdiven”  olunca ilk akla gelen de bu şiir.

               Boztepe’ye yapılmak istenen merdivenden söz edeceğim. Yapılırsa Ahmet Haşim’in şiirindeki anlamda olmasa da ‘ağır ağır’ çıkılacak merdivenlere sahip olacağız.

               Bir il için ilginç projeler yapılmalı ki, dikkat çeksin ama kullanılabilir de olmalı. Ordu dediğimizde akımıza ilk gelen Boztepe. Bu nedenle de ‘proje’ yapmak isteyenin ilk aklına gelen yer oluyor. Anımsamıyorum hangi gazete olduğunu, birinin açıklaması vardı, “Botanik Park Boztepe’ye yapılsın” diye. Botanik Park’ın ne olduğunu bilmeyince böyle öneriler olabiliyor. Hedefte Boztepe olunca…

               Boztepe’ye Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin de ‘projesi’ var. Oteller, tatil evleri, eğlence yerleri gibi. Gelen giden gözü Boztepe’ye dikmiş. Boztepe, Boztepe olarak kalmak istiyor ama izin veren yok.

               Boztepe’ye ‘merdiven’ yapılmak isteniyor. Yeni proje bu. İlk akla gelen ‘ilginç, neden olmasın’ yönünde oluyor ama biraz düşününce farklı değerlendirmeler yapılabiliyor.

               Birinci, merdivenler ahşap da olsa mutlaka beton kullanılacak, bu ilk yanlış. İkincisi bu merdivenleri kaç kişi kullanacak? Merak edip bir kez merdivenleri kullanarak Boztepe’ye çıkmaya çalışan olacak ama sonra şehirden merdivenleri seyredecekler. Üçüncü, Ordu için merdiven öncelikli mi? Buraya harcanacak para Ordu’nun yaşanabilir olması için başka hizmete kullanılamaz mı?

         Başka olumsuzluklardan da söz etmek de gerekli. Bu merdivenlerde biri düşse ya da kalp krizi geçiren olsa nasıl müdahale edilecek? Merdivenlerin bulunduğu bölümlere ambulans yaklaşabilecek mi? Burada ‘güvenlik’ nasıl sağlanacak? Issız bir bölge olacak. İnsanlar, Sırrıpaşa Caddesi gibi kullanmayacak buraları. Sağı solu bahçe olan merdivenlerden gezineceklerin güvenliğinden kim sorumlu olacak?

         Bazı projeler kulağa hoş gelebilir. Duyulduğunca ‘mega proje’ denebilir ama uygulanabilirliği ve kullanılabilirliği yanında gerekliliği de sorgulanmalı. Boztepe’ye genişletilen bir araç yolu var, ünlü teleferik de var. Farklı bir proje mi yapmak isteniyor? Kolay. Taşbaşı Mahallesi’nden Boztepe’ye çıkan yolun virajlarına şehir manzaralı kafeler, ışıklandırılmış oturma grupları yapılarak yaya olarak Boztepe’ye çıkmak isteyenlere olanak sağlanabilir.  Belki de yapılmak istenen ‘merdiven’ için harcanacak paranın üçte biri ile.

         Dere yatağından Boztepe’ye yapılacak merdivenin mi manzarası güzel olur, burasının mı iyi değerlendirmek gerekir. Bir de merdivende yürümekle, yolda yürümenin farkını düşünelim. Hangisi daha uygun tartışalım. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!