Hasta etmeyin…
Seran Eren Şensoy

Hasta etmeyin…

Bu içerik 413 kez okundu.
Reklam

         

         Elbette ki, sağlık konusunda AK Parti hükümetinin yaptığı birçok iyi hizmet, yatırım ve açılım vardır. Öncelikle buna teşekkür etmek lazım.

            Sağlık ve eğitim insanı en yakından ilgilendiren iki önemli konudur ki, gündemde olması kaçınılmazdır. Bununla ilgili eleştirileri de önemsemek, dikkate almak, kızmamak gerekir.

            “Her şeyin başı sağlıktır” diye boşuna dememişler. Her sorunun çözümündeki ilk tespit de “eğitimden geçer” sözünü hep kullanırız.

            Dolayısı ile bir ülkede bu iki sistemi doğru oturtmak, doğru kullanmak gerekir. Hata kabul etmez. Dönüşü olmaz, çünkü.

            Bugün sağlık konusunu işleyelim isterseniz önce. Sağlıktan özellikle son iki yıldır her kesimin mutsuz olduğunu söylersek çok da abartmış olmayız.

            Ne sağlık hizmetini sunan, ne de alan hayatından memnun değil!

            Bir süre unuttuğumuz kuyruklar yeniden başladı. Koridorlar hasta almıyor. Hastalar doktorların kendilerine yeterli vakit ayırmadıklarından şikayetçi. Uzun süre doktor ve tahlil sırası beklemekten yakınıyorlar.

            Kırsal da ise bu sorunlara bir de uzman hekim azlığı ya da hiç yokluğu ekleniyor.

            Hastaneler yetersiz. Yeni sağlık kuruluşlarının açılışı yıllar sürüyor. Ordu’daki gibi. Yıllarca bir hastaneye yer bulamadılar. Yıllarca şehir hastanesi mi, üniversitesi hastanesi mi olsun, diye tartışıldı durdu.

            Sonuçta o kadar çok zaman geçti ve şehir büyüdü ki; hangisine karar verilirse verilsin tek başına yetmeyeceği görüldü.

            Dolayısı ile adı şehir hastanesi olsun veya olmasın bir an önce bir devlet hastanesi şart. Hatta mevcut devlet hastanelerinin de devam etmesi zorunlu. Hiç biri tek başına yetmeyecek.

            Dahası, büyük bir üniversite hastanesi şart! Ne tek başına bir şehir hastanesi, ne de tek başına bir üniversite hastanesi bu şehirde sağlıkta fiziki alan olarak yaşanan sıkıntıyı çözmeyecektir.

            Yetkililere duyurulur.

           

           

        

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇİN İŞİ JAPON İŞİ NOLDU BU STAT İŞİ!
ÇİN İŞİ JAPON İŞİ NOLDU BU STAT İŞİ!
“ÖNCE ALT YAPI”
“ÖNCE ALT YAPI”