Esnafspor’un kuruluş Öyküsü
Yavuz Kalyoncu

Esnafspor’un kuruluş Öyküsü

Bu içerik 417 kez okundu.
Reklam

Ordu Şehrengizleri;

Ordu amatör futbol tarihinin emektar kulübü Esnaf spor’un kurulma hikâyesi; öğretmen olarak görev yaptığı Çorum ilinde her yıl şampiyon olan Çorum Esnafspor’a gönül veren Ordulu bir Öğretmen Sıtkı Hayıroğlu’nun Orduya tayin edilmesi ile başladı.

1932 Ordu doğumlu Sıtkı Hayıroğlu; Güzel Ordu Okulu karşısında, tarihi kemer köprünün yanındaki eski ahşap bir evde dünyaya geldi. O yıllarda Bülbül Deresi üzerinde iki adet kemer köprü vardı. Babası Mahmut Hayıroğlu Rus işgalinde Sürmene’den gelip Ordu’ya yerleşenlerden. Sıtkı Hayıroğlu tahsil hayatını Güzel Ordu İlkokulu ile başlayıp Erkek Sanat Okulunda devam ettirmiş. Daha sonra İzmir Mithat Paşada Endüstri Meslek liselerine öğretmen yetiştiren bir yüksekokulu da bitirdi. Askerliğin arkasından Halk Eğitim salonunda yapılan bir düğün töreni ile hayatını komşu kızı, Şerefnur Karahan hanımefendi ile birleştirip, Öğretmen olarak önce Sinop’a oradan da Çorum iline tayini yapılmış. Çorum’da Esnafspor’un fanatik taraftarı olmuş.

Halk Eğitim salonundaki düğün töreni.

Evinde ziyaret ettiğim Sıtkı Hocam el becerileri olan, şiire meraklı, İlerlemiş yaşına rağmen halen bisikleti ile şehrin her yerinde dolaşan aydın bir insan. Ordu Esnafspor’u anlat dediğimde gözleri parladı ve anlatmaya başladı;

 “Çorumlu esnafların birleşerek kurduğu Çorum Esnafspor Kulübü her sene şampiyon oluyordu. O yıllarda hafta sonları yapılacak bir etkinlik olmadığı için bende Çorum’da hiç maç kaçırmazdım. İlgimi çekti, Esnafspor’u araştırdım. Kulüp başkanı ile arkadaş oldum. ‘Çorum esnafı düzenli aidat veriyor’ dedi. ‘Maçlardan sonra toplu yemekler, ayda bir sanatçılı geceler, yılda bir iki defa kulübün organize ettiği esnaf ailelerinin katıldığı geziler yapılıyor’ deyince dayanışma çok hoşuma gitti ve Ordu’ya tayinim çıkınca Ordu’da ben de Esnafspor’u kuracağım dedim.

Bir müddet sonra 1963 yılında Ordu Endüstri Meslek Lisesi’ne tayinim çıktı, göreve başladım. Futbol takımları hakkında bir araştırma yaptım. Esnafın da nabzını yokladım, her anlattığım ‘tamam güzel olur’ diyordu ama gelin yönetim oluşturup kulüp kuralım deyince kimse yanaşmıyordu.

Beden Terbiyesi’ne Kara Ali’ye( Ali Ataoğlu) gittim. Danıştım; ‘Bir yönetim kurulu oluşturup karar alıp dilekçe ile başvurup Ankara’dan olur alacaksın’ dedi. İşin maddi boyutu bayağı yekûn tutuyordu. Kafama koyduğumu yapmak gibi kötü bir huyum vardı. Esnaflarla görüşmelere hız verdim.

Bütün masrafları çekip bir yönetim oluşturdum. Şu an Esnafspor deyince akla ilk gelen isim olan Aziz Tokat ve kardeşi Mustafa’yı da yönetim kuruluna aldım. Aziz o yıllarda tüccar terziydi ve kendine ait dükkânı vardı. Kulüp binası olarak ta orayı kullandık. Çoğunluğu mahallemiz gençlerinden oluşan bir takım kurduk. Aziz Tokat hem yönetim kurulu üyesi hem de futbolcuydu.

1963 Ordu Esnafspor futbol takımı.

 Ankara’ya gidip kulübü Futbol Federasyonu’na onaylatıp Ordu Amatör Futbol Ligi’nde maçlara katılmaya başladık, 1963. Takımı acele ile kurduğumuz için futbolcularımızın üstün gayretine rağmen ilk zamanlar her takıma yeniliyorduk. 

       Ordu Esnaf Spor Futbol Takımı 1963.

Takıma birkaç takviye yapıp durumu düzelmeye başladık. Hiç unutmam bir İdmanyurdu maçı öncesi, belediyenin Fen Amiri Bahri Zavalsız’la maç öncesi 100 lirasına iddiaya girdik. İdmanyurdu şampiyonluğa oynayan iyi bir takımdı. Çekişmeli geçen maç sonunda 1-1 berabere kaldık. Beraberliği de bana veren Bahri Zavalsız iddiayı kaybetmiş oldu. 100 lirayı aldım futbolculara prim olarak dağıttım.

    Takımımız kendini ispatlamaya başlayınca esnafa teberrulara çıkmaya yüzümüz oluyordu. Çorum’daki gibi olmasa da artık taraftarlarımız ve bize sahip çıkan esnaflarımız da vardı. Aldığımız her yardım teberru makbuzları ve listelerle düzenli olarak kayıt altına alınırdı.

Forma rengimizin oluşması ile ilgili bir anımı da anlatmadan geçmeyeyim; Yanına her gittiğimizde bize yardımını esirgemeyen Emrullah Yeşiltepe takımımızın bu günkü forma rengini belirledi biz de onu kırmadık.

1970 Yılında ilimizde Futbol Hakem kursu açılınca Ali Ataoğlu benim de kursa katılmamı istedi. Katıldım ve başarılı oldum. Artık futbol hakemiydim.

 

           Sıtkı Hayıroğlu, Harut Erman ve Alano Murat ile bir müsabaka öncesi.

Maçlara çıkmaya başladım, önce yan hakemlik, sonra orta hakemlik derken bir Esnafspor-On Dokuz Eylül maçı sırasında, rakip takım oyuncuları arasında kendi takımımdan üç oyuncuyu görünce maçı durdurup, takım kadrolarını ve lisansları gözden geçirdim. Şaşırmıştım. Benim bilgim dışında Kulüp kaşesini kullanarak Esnafspor’lu 3 oyuncu rakip takımlı olmuş. Ali Ataoğlu’na şikâyet ettim; ‘Sıtkı istersen şikâyet et ama olmuş, yapmışlar bir cahillik. Ama bu böyle olmaz, sana hakem olarak ihtiyacımız var. İkisi birden yürümez. Esnafspor’un kulüp başkanısın. İnsanlar yarın seni haklı olarak şikâyet ederler. Başkanlığı yapacak adam bulunur ama senin gibi hakem biz bulamayız. Şunun şurasında bir elin parmakları kadar hakemsiniz. Başkanlıktan istifa et’ dedi. Sahtekarlığı yapanları tekrar kulübe geri gelmeleri şartıyla affettim. İsimleri bende saklıdır. Ama bu olayda beni çok üzmüştü. Yedi yıllık kulüp başkanlığından istifa ettim.

 Çok duygusal bir şekilde kulübümden ayrılmıştım. Hakemliğe ve Öğretmenliğime devam ediyordum ama etkilenmiştim. Tayin istedim. Kocaeli Karamürsel Erkek Sanat Okuluna tayinim çıktı. Ses sanatçısı Tarkan da okulumuzun öğrencisi idi. Hakemliğe orada da uzun yıllar devam ettim.

Mustafa Çulcu gibi milli hakemlerle birlikte hakemlik yaptım. Yaşım 55’e gelince Futbol Federasyon gözlemciliğine geçtim. Öğretmenlikten emekli oluncaya kadar Karamürsel’de sosyal faaliyetlerin içinde kaldım. 1997 yılında emekli olup doğduğum topraklara Ordu’ya geri döndüm. Gurbetteyken bile Esnafspor’u hep takip ettim. Başarılarıyla gururlandım. Her zamanda yardıma hazırım.”

Ordu futbol tarihinin unutulmaz kulüplerinden, Ordu’ya, Orduspor’a onlarca futbolcu yetiştirmiş, marka bir kulüp olan Esnafspor’un kuruluş öyküsünü kaleme aldık. Vermiş olduğu değerli bilgilerinden ve Ordu futboluna Esnafspor’u kazandırdığından dolayı Sıtkı Hayıroğlu’na teşekkürler…

   

 

 

  

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!