Kurul Kalesi ve sağlığımız tehlikede
Coşkun Özbucak

Kurul Kalesi ve sağlığımız tehlikede

Bu içerik 2822 kez okundu.
Reklam

 

 

         Kurul Kalesi’ndeki kazılar ilerledikçe yeni yeni umutlar filizlenmişti.  Kadın tanrıça (KİBELE) heyecanı büyüttü. Kazı devam ettiğinde daha neler ortaya çıkacaktı kim bilir. İlimiz için büyük bir kazanım-değer olacaktı.

         Umut devam ediyordu ama bir yandan da karamsarlık. Çünkü Kale’nin Melet Irmağı tarafından altı dinamitleniyor.

         Uzun zamandır bunları tartışırken Kurul Kalesi altındaki taşocağından başka etkilenmelerin de olduğu ortaya çıktı. Taşocağının kırma eleme tesisinin bulunduğu mahalleden Ordu Çevre Derneği’ne şikayet geldi. Yerinde incelemeye gittik. Burada insanların sağlığı tehdit altındaydı. Toz ve gürültü mahalleyi yaşanmaz yapmış. Başka şikayetlerin olup olmadığını araştırmak için yeni görüşmeler yapıldı. Şikayetler arttıkça arttı.

         Hem taşocağının hem de kırma eleme tesisinin zararları tüm canlı yaşamına. Toz nedeniyle fındık ve kivi üretimi düşmüş. Hayvanlar tozlu yiyecek yiyormuş. Gürültü de varmış. Evleri çatlayan da.

         Sonuç olarak taşocağı yalnızca Kurul Kalesi’ne değil, çevresinde ne varsa hepsine zarar veriyor. İnsanlar tepkili.

         Şimdi ne olacak? İnsanların bu çığlığı duyulacak mı? Duymayanların kulaklarına, görmeyenin gözlerine nasıl etki edilecek? Sorular çoğaltılabilir ama insanlar geç kalınmış olsa da seslerini yükseltmeye başladı. Taşocağının karşısında yapılan bir pikniğe katıldım. Duyuru çok yaygınlaştırılmamıştı ama çevre mahallelerden katılanlar vardı. Gelenler dertliydi.

         Kurul Kalesi’nin taşocağından etkilenmesini durdurmak için çabalar harcandı. Mahkeme süreci yaşandı, basın açıklamaları yapıldı. Ordu gazetelerinin duyarlılığı da yüksekti.   Ordu’da Kurul Kalesi ve taşocağı üzerinden gelişen tartışmalardan haberi olmayan yoktur.

         Şimdi yeniden duyarlılık yükseliyor. Taşocağı çalışmalarından olumsuz etkilenmeler arttıkça duyarlılık da paralel olarak arttı. Sesler yükselmeye başladı.

         Sorgulamalar başladı. Bu zamana kadar ses çıkarılmaması sorgulanıyor ama geçmişten ders çıkararak yeni adımlar atılıyor. Ordu Çevre Derneği aracılığıyla dağınık sesler bir araya toplanıyor. Zarar rüzgarı ayrım yapmıyor. Özel çıkarı olmayan herkesin etkilendiği bir olumsuzluk var. Şimdi ‘Bana ne’ demeden dağınık seslerin bir araya gelmesini sağlama zamanı. Gördüğüme göre de su yolunu bulmaya başladı.

         Kurul Kalesi’ne, sağlığına ve tarımına sahip çıkanlar çoğalıyor, süreç artık eskisi gibi olmayacak gibi gözüküyor.    

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!