Destek mi köstek mi?
Coşkun Özbucak

Destek mi köstek mi?

Bu içerik 2546 kez okundu.
Reklam

 

“Alan Bazlı Destek” ödemeleri başlayacakmış. Ödenecek paranın oranı dillendiriliyor. Ödemenin çok yüksek olduğu algısı yaratılmak isteniyor. Çünkü Oysa üretici için önemli olan ürününü değerinde bir fiyatla satabilmek.

Destek konusu açılınca dillendirilen rakamlar dudak uçuklatıyor. Ordu’da 120 bin üreticiye 181 milyon TL verilecekmiş.181 milyon, büyük para. Say, sayabilirsen.

Destek böyle mi olmalı? Böyle bir ‘destek’ olsa olsa tarıma köstek olur. Oysa ‘ürüne destek’ ve ürünün değerinde fiyatlandırılması üreticiyi memnun eder. Ürettiği ürün kadar destek alacağı için bahçesine bakar, fazla destek almanın çabası içine girer. Bu konuda Tüm Köy Sen başta olmak üzere çeşitli partiler de ‘ürün bazlı destek’ talebini dillendirmeye başladı.

Diğer önemli bir konu da tarıma destek konusunda yasadan kaynaklı hakkın kullanılmaması. Tarım Yasasına göre, tarıma destek GSMH’in yüzde birinden aşağı olamaz. Bu bile uygulanmadığı halde ‘üreticiye her yıl desteği artırıyoruz’ demenin inandırıcılığı var mı? Artırmaya gerek yok, yüzde bir hakkını ver yeter. Üreticiye yasadan kaynaklı hakkını vermeyip, ‘destek oluruz’ demek ne anlama geliyor, bunu da herkes biliyor.

Tarıma destek ithalatla olmuyor. Muzundan fasulyesine, buğdayından pirincine, samanından mercimeğine kadar dışarıdan getir, sonra da üreticiye sahip çıkıyoruz, destek oluyoruz, de. Duyan da inansın.

Üretici köylüye suyu paralı vermenin yasal değişikliğini yapmak için adım at, sonra da üretici köylüye sahip çıkıyoruz, destek oluyoruz de. Üretici de buna inansın.

‘Tarımı ya şirketler yapacak ya da köylü şirketleşecek.” açıklaması yap, sonrada üreticiye sahip çıkıyoruz, destek oluyoruz de. Üretici de hemen inansın.

“Serbest piyasa” kuralı diyerek, tarım ürünleri- fındık alımına karışamayız de, sonrada üreticiye sahip çıkıyoruz, destek oluyoruz de. Buna da inansın üretici köylü.

Üretici köylünün acil krediye gereksinimi olduğu dönemlerde üreticiye sahip çıkma ama sürekli ‘sahip çıkıyoruz’ nakaratını yinele. Üreticinin inanmasını bekle.

Tarım arazilerini azaltan ve zehirleyen çeşitli adlardaki santrallere, maden aramalarına taş ocaklarına izin ver; derelerin, denizlerin kirlenmesine neden olan sanayinin kili sularını ve dumanlarını görme, sonrada destekten söz et. Hepimiz de inanalım buna.

“Sahip çıkıyoruz, destek oluyoruz” sözlerini duydukça üretici köylünün zararına ne gibi bir uygulama olacak, diye merak ediyorum.

Bunlar söylenirken, uygulamalar hızla olurken siz inanıp sessizce oturanlardan mısınız yoksa ürününüze, emeğinize, geleceğinize sahip çıkanlardan mısınız? Yoksa yoksa, ‘bana ne’ diyen ve sırasını bekleyenlerden misiniz?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor