Botanik mi hastane mi?
Coşkun Özbucak

Botanik mi hastane mi?

Bu içerik 2415 kez okundu.
Reklam

Botanik Park için üç aşamalı süreç yaşadık. Birincisi, yapılacak; ikincisi, yapılıyor; üçüncüsü de yapıldı. Bu üç süreçte de açıklamalar çeşit çeşitti. Hem de ‘başarı’ vurgularıyla. Eksiklik ve yanlışları eleştirilse de Botanik Park’ın olmasına kimse karşı çıkmadı.

Şehir Hastanesi projesi var. Yer aranıyormuş! Bu ara 750 yataklı hastanelerin yıkılarak 800 yataklı şehir hastanesinin yapılmasın aslında sağlığın tamamen özelleştirilmesi olduğunu; yıkılacak hastanelerin yerlerinin hastaneyi yapacak şirkete devredileceğini biliyoruz. Şehir hastaneleri projesinin olumsuzluğu konusunda daha önce yazmıştım, burada yeniden yazmaya gerek yok.

Botanik Park ile şehir hastanesinin ne ilgisi var demeyin, ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Bir habere göre ODÜ arazisi uygun görülmemiş ve Botanik Park’ın arazisi şehir hastanesi için düşünülürmüş. İlk akla gelen ‘Olmaz böyle saçmalık’tır mutlaka ama olursa da şaşırmayın. Botanik Park’ın talan edilmesi için iddia da hazırdır mutlaka. Karşı çıkanların ‘Halkın sağlığının düşmanları bunlar’ suçlaması ile karşılaşmalarına da şaşırmayın.

İki konuya değinelim: Birincisi, hastane gerekli ise var olanlar neden yıkılıyor? Gereksinim varsa, var olanlar yıkılmadan yenisi de yapılamaz mı? Çok büyük olmayacağı için büyük arazi de gerekmez. İkincisi, paramız çok mu da yapıp yıkıyoruz? Devlet Hastanesi yapılalı kaç yıl oldu ki yıkılabiliyor? Botanik Park için harcanan paraların hesabını kim verecek? Sanki denizde kum gibi hazinede para bol. Harca harca bitmez. Emeğin ve paranın önemi yok.

Botanik Park öncesi arazinin talipleri çoktu. Ama toplumsal baskı ve sahiplenme ağzının suyu akanların sevincini kursaklarında bıraktı. Şimdi de böyle niyet varsa, sevinçleri kursaklarında kalacaktır. Sanki ‘boş mezar’ aranıyor.

Hastane, okul, yol, köprü mü yapılmak isteniyor kimsenin elini kolunu bağlayan yok ama yapılan işleri ‘ticari bir alan’ olarak görmeden. Hastane yapılıyor (şehir hastaneleri) hasta müşteri; okul yapılıyor öğrenci müşteri; yol, köprü yapılıyor geçen halk (araç) müşteri. Bir de hastanede hasta sayısı; okulda öğrenci; yol ve köprüde de geçmesi gereken araç sayısı garantisi veriliyor. Yatırımlar halka hizmet için değil de ticari kaygı nedeniyle yapılıyor.

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz, denir ya bakalım, görecek miyiz ‘Botanik Park tutmadı, araziye hastane yapalım’ diyenleri.

Bu zamana kadar yaşanmışlıklar gösterdi ki, sahip çıkılmayan tüm değerler bir bir yok ediliyor.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!