​Sorunlar ortaklaştırıyor
Coşkun Özbucak

​Sorunlar ortaklaştırıyor

Bu içerik 984 kez okundu.
Reklam

 

         Birlikte olmak için bir neden olmalı. Nedensiz, gerekçesiz bir araya gelmelerin olmasını bekleyemeyiz. Bazen bir araya gelmez denilenlerin de yan yana geldiğini, dayanışma içinde olduğunu görüyoruz. Bunda şaşırılacak bir durum yok.

 Şeker fabrikalarının özelleştirilmek istenmesi işçiyi ve üretici köylüyü yan yana getirdi. Belki seçimlerde yan yana gelmez sanılanlar da ortak seçim platformu oluşturacak. Olursa da şaşırmayalım.

         24-25 Mart günleri Eskişehir’de Türkiye genelinde yerel boyutta ekoloji –çevre mücadelesi veren platformlar-dernekler bir araya gelerek ortak hareket etmenin yollarını tartıştı. EKOLOJİ BİRLİĞİ adıyla birliktelik kurdular. Bu birliktelik yeni bir umut oldu.

         Birbirini yüz yüze tanımayan insanlar ilk kez bir araya gelerek tartıştı. Her platformun-derneğin kendine göre önceliği olmasına rağmen, ortak akılda buluşuldu. Sonuç bildirgesi de yakında paylaşılacağı için burada ayrıntıya girmiyorum.

         Artık Türkiye’nin bir köşesindeki doğa ve yaşam alanlarına yönelik saldırı tüm platformların-derneklerin sorunu olacak. Bulundukları yerlerden yükselen sese ses katacaklar. Ordu’dan ORDU ÇEVRE DERNEĞİ katıldı. Karadeniz Bölgesi’nden Artvin, Rize, Samsun, Sinop, Amasya, Bartın gibi şehirlerinden de katılım oldu.

         Bu zamana kadar Türkiye genelinde kendisini ifade eden birliktelikler de vardı ama bunlar halkla bağlantısı olmayan kişilerin bir araya gelmesiyle oluşuyordu. Şimdi ise, yerel ekoloji-çevre sorunlarıyla boğuşan halkın kuruluşlarının bir araya gelmesi sağlandı. Yani ayağı yere basan bir birliktelik sağlanmış oldu. İlk adım başarılı geçti. Bundan sonraki süreç, eksiklikler-yanlışlıklar yaşansa da olumlu bir şekilde devam edecek.

         Toplantının Eskişehir’de yapılmasının bir kazanımı da Eskişehir’de ekoloji-çevre platformunun işlevsel hale gelmesini sağlaması oldu. EKOLOJİ BİRLİĞİ, Eskişehir’de yapılmak istenen Termik Santralin engellenmesi için sorunu Türkiye gündemine taşıyacak. Yani EKOLOJİ BİRLİĞİ, Türkiye’yi doğa ve yaşam alanlarının korunması mücadelesi bakımından birleştirecek. Sinop’ta 22 Nisan’da yapılacak olan ‘Nükleere Hayır Mitingine’ EKOLOJİ BİRLİĞİ bileşenleri birlikte katılacak. Yani ‘Birimiz, hepimiz için; hepimiz, birimiz için’ anlayışıyla hareket edilecek.

         Gün; birleşme, birlikte hareket etme günüdür. Aynı sorunları yaşayanlar birleşmeli; hatta sorunları yaratanlar da aynı olduğu için bunu başarmak daha kolay. Önemli olan, birlikte olunca sorunları gidermenin yolunun daha kolay olduğunu bilmek. Gerisi gelir zaten.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
"İYİ BİR EKİBİMİZ VAR"