ÖĞRETMENİ DEĞERLENDİRMEK-4
Osman Kaya

ÖĞRETMENİ DEĞERLENDİRMEK-4

Bu içerik 293 kez okundu.
Reklam

 

         Daha önceki yazılarımda, eğitim bilimi/yönetimi açısından öğretmeni eğitim sisteminin tek sorumlusu olarak değerlendirmenin yanlışlığından, velinin/öğrencinin öğretmeni değerlendirmesinin geçersizliğinden söz etmiştim.

         Bu yazımda, okul müdürünün, zümre öğretmenlerinin ve okuldaki diğer öğretmenlerin öğretmeni puanlamasından söz edeceğim.

         Öğretmen performans değerlendirmesinde öncelikle okul müdürüne verilen % 25 oranındaki puan hakkı fazladır. Çünkü bu puan oranı neredeyse öğretmenin başarılı olup olmadığını belirleyebilecek bir orandır. Ayrıca, değerlendirmenin kendi mantığı içinde baktığımızda öğretmen diğer paydaşlardan yüksek puan alsa bile okul müdüründen yeterli puan alamadığı zaman başarısız olacaktır. Şunu hemen belirteyim ki öğretmen performans değerlendirme sistemine tümüyle karşıyım. Sistemin kendi mantığı içinde de çelişkiler bulunmaktadır.

         Okul müdürleri yönetici görevlendirme sistemine göre uzun zamandır yalnızca sözlü sınavla görevlendirilmektedir. Kişisel olarak kendini geliştirenler (eğitim yönetimi, teftişi, planlaması alanında yapılan çalışmalar) hariç çoğunun öğretmenin sınıf yönetimini ve okul içi çalışmasını değerlendirebilecek eğitim yönetimi biliminin ölçme değerlendirme donanımına sahip olduğunu sanmıyorum. Olsa da bile bunun güvenirliliği tartışmalıdır. Çünkü okul müdürü görevlendirilirken eğitim yönetimi bilimine yönelik bir yazılı sınav yapılmıyor.

         Bunun yanında, okul müdürlerinin büyük bir çoğunluğu belli bir eğitim sendikasının üyesi. Okul müdürleri bu değerlendirmeleri yaparken kendi sendika üyelerine ve diğer sendika üyelerine karşı ne kadar tarafsız ve hakkaniyetli olabilecektir. Elbette bunu tarafsızlıkla yapacak okul müdürleri vardır. Ancak okul müdürlerine gelebilecek olası baskılar bu tarafsızlığa gölge düşürecektir. Okullarda müdürle öğretmenler arasındaki uyum bozulacak bir gerginlik ve sürtüşme ortamı oluşacaktır.

         Zümre öğretmenlerinin de birbirlerini değerlendirmelerinde benzer sorunlar yaşanacaktır. Sendikal gruplar, arkadaş grupları devreye girecek tarafsız, hakkaniyetli değerlendirmeler yerine çoğunlukla yukarıdaki ölçülere göre puanlamalar yapılacaktır.    Okuldaki öğretmenlerin birbirini puanlaması ise en ilginç olanlarından birisi. Çünkü özellikle öğretmen sayısı 50'yi geçen okullarda birbiriyle hiç iletişimi olmayan öğretmenler olabilmektedir. Daha büyük okullarda ise selamlaşma dışında hiçbir iletişi olmayan ve hatta birbirinin adını bile bilmeyen öğretmenler bulunmaktadır. Bu ortamda öğretmenlerin birbirini sağlıklı bir biçimde değerlendirmesini beklemek bilimsellikten ve gerçeklikten çok uzaktır. Bunun yanında sendikal ve arkadaş grupları burada da devreye girerek puanlamanın zaten olmayan geçerliliğini tümüyle bitirecektir.

         Sonuç olarak: Öğretmen Performnas Değerlendirme Sistemi yurdumuzun eğitim- öğretim ortamına, veli, öğrenci, öğretmen, okul müdürü profiline uygun değildir. Eğitim ortamının kendine özgü gerçekleriyle ve okul kültürleriyle uyuşmamaktadır. Eğitim biliminin ölçme değerlendirme kurallarına/geçerliliğine sahip değildir. Bu durumuyla bu sistem ne kadar iyi niyetle hazırlanmış olsa bile ortaya çıkacak veriler gerçekçi olmayacağından eğitim sisteminin yaralarına da merhem olmayacaktır. Bu sistemin sorunların çözümüne yararı olmamışken okullarda iş barışını zedeleyecek, öğrenci, veli, öğretmen, okul müdürü arasında kısır çekişmeler ve davalar başlayacaktır. Bu ise eğitim sistemine yarardan çok zarar verir. Öğretmeni mesleğine küstürür.

         Öğretmenlerin değerlendirmesi, eğitim bilimin kurallarına göre, okul müdürü ve Bakanlık branş müfettişi tarafından yapılabilir. Bunun yanında okul içindeki kimi istatistikler okul ölçülerinde diğer okullarla karşılaştırılmadan kullanılabilir. Eksikliği görülen öğretmenler, eksikliği görüldüğü alanlarda hizmet içi eğitime alınarak yetiştirilir.(son)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!