Huriye, Nuriye ve Duriye
Ufuk Ersoy

Huriye, Nuriye ve Duriye

Bu içerik 345 kez okundu.
Reklam

         

         Kavgayla besleniyorlar. Açmak istemiyorum haberleri. İzlemek istemiyorum o keşmekeş, çözümsüz tartışmaları. Memlekette yapılan siyaset itici maalesef. Yapılan tartışmada da üslup zaman zaman sertleşirken, tansiyon bir anda yükselebiliyor. Bunun yanında siyasetçi, tahammülsüz, eleştiri kabul etmiyor, çok çabuk coşkuya kapılıyor ve aklından çok duygularını, ön yargılarını kullanıyor, kendi politika ve projelerini anlatmak yerine rakibini “sözle döverek” üslup da sertleşiyor, nezaket ve insaniyet boyutu kayboluyor. Dili değişiyor, öfke ve nefret diline dönüşüyor. Kullanılan saldırgan, komik, şiddet dolu bir ifade tarzı toplumu olumsuz etkiliyor.

         ***

         Zamanın birinde Huriye, Nuriye ve Duriye adında gençliklerini beraber geçirmiş üç yaşlı hanım varmış. Bunlar aynı köyde pek de iyi anlaşarak komşuluk yaparlarmış. Bir gün Huriye, Nuriye'nin evine gelmiş " Nuriye huu..." diye seslenmiş. Nuriye kapıya çıkınca " Komşum, uzun zamandır Duriye'nin yüzünü göremedik hadi beraber ona gidelim " demiş. Nuriye pek memnun "Olur komşum gidelim bende çok özledim Duriye'yi" demiş.

         Hazırlanıp yola koyulmuşlar Duriye'nin evine gelip kapısını çalmışlar." Duriye huuu..." diye seslenmişler. Sesleri duyan Duriye kapıyı pek memnun açmış " Hoş geldiniz. Gelmekle nede iyi ettiniz. Uzun zamandır görüşememiştik" diye komşularını içeri buyur etmiş. "Siz az biraz oturun ben size köpüklü birer kahve yapayım da afiyetle içelim " demiş. Misafirlerini başköşeye oturtup kendisi mutfağa gitmiş cezveye kahveyi koyup bir güzel pişirmiş fincanlara döküp misafirlerine ikram etmiş hem sohbet etmişler hem de kahvelerini içmişler.

         Aradan on dakika geçmiş. Duriye "Ah ah ah "diye söylenmeye başlamış."Ay komşular o kadar uzak yoldan geldiniz bir Türk kahvesi ikram edemedim" deyip mutfağa koşmuş acele ile cezveye kahveyi koymuş bir güzel pişirmiş fincanlara döküp misafirlerine ikram etmiş hem sohbet etmişler hem de ikinci kez kahvelerini içmişler.       Aradan on beş dakika geçmiş Duriye "Ay..." diye yerinden sıçramış." Görüyor musunuz a dostlar kırk yılın başında oturmaya geldiniz bir kahve ikram etmedim diye mutfağa koşmuş acele acele cezveye kahve koymuş bir güzel pişirmiş fincanlara dökmüş misafirlerine ikram etmiş tatlı tatlı sohbet eşliğinde üçüncü kez kahvelerini içmişler.

         Huriye" Nuriye hadi artık kalkalım akşam oldu" demiş. Duriye " Yine gelin gene beklerim" demiş komşularını uğurlamış.Yolda giderken Huriye Nuriye'ye dönüp " Şu Duriye'de görmeyeli ne kadar cimrileşmiş o kadar oturduk bize bir kahve bile ikram etmedi " demiş. Bunu duyan Nuriye hayretle "Kız sen Duriye'yi ne zaman gördün" demiş.

         ***

         Sonra hiçbir şey olmamış gibi yan yana geliyorlar ya, hani o sözleri söylememiş, o cümleleri kurmamışlar gibi. Masum, dost, son derece samimi ve günahsız… Huriye, Nuriye ve Duriye çok var aramızda. Siyasi hayatımızda Huriye, Nuriye ve Duriye bundan sonra da olacaktır ki; Huriye, Nuriye ve Duriye’nin durumuna uygun siyaset yapılıyor bu memlekette. Siz en iyisi bir süreliğine televizyonların haber kanallarını hiç açmayın. İzlemeyin haberleri. Canınız sıkılmasın, Meclise seçip gönderdiklerimizin tavırları şaşırtmasın hiç birinizi. Çünkü tepedeki itiş ve kakıştan, yapılan hakaretlerden, kullanılan üsluptan hiç bir şeyler çıkarmak mümkün değil. Siyasette dostluk ve düşmanlık uzun süreli değildir sözünü kanıtlarcasına, dün aynı masada birlikte oturup anlaşanlar, bugün düşman. Dün birbirine ağza alınmayacak hakaretler edenler dost olmuş, bakmışsınız kol kola geziyor. Al takke, ver külah durumları yani.

         Anlamakta güçlük çekiyorsunuz biliyorum. Mutlaka bir sorun olmalı diyorsunuz kendi kendinize. Ya gerçekten Huriye, Nuriye ve Duriye gibi bir sağlık sorunları var, ya da varmış ayaklarına yatıyorlar.  Doğrusu nedir vallaha bilmiyorum…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"